Նոյեմբերի 23-24-ին Ժնեւում Խոշտանգումների դեմ ՄԱԿ-ի կոմիտեն իր 59-րդ նստաշրջանում քննարկեց Խոշտանգումների եւ այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի դեմ ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի կատարման վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության 4-րդ պարբերական զեկույցը։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից: Հայաստանի պատվիրակությունը, որի կազմում ընդգրկված են եղել ՀՀ արդարադատության, արտաքին գործերի նախարարությունների, ոստիկանության, դատախազության, հատուկ քննչական ծառայության, քննչական կոմիտեի, ինչպես նաեւ Ժնեւի ՄԱԿ-ի գրասենյակում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության ներկայացուցիչները, ղեկավարում էր ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արտակ Ասատրյանը:
Զեկույցի դիտարկումն անցել է Կոմիտեի անդամների հետ բաց եւ կառուցողական երկխոսության մթնոլորտում, որի ընթացքում քննարկվել է Կոնվենցիայում ամրագրված իրավունքների իրականացման ընթացքը: Կոմիտեն դրական է գնահատել ՀՀ չորրորդ զեկույցը սահմանված վերջնաժամկետից շուտ ներկայացնելու փաստը:
Պատասխանելով Կոմիտեի անդամների հարցադրումներին՝ ՀՀ պատվիրակությունը ներկայացրել է այս ոլորտում վերջին չորս տարիների դրական զարգացումները, ինչպես նաեւ ընթացիկ ռազմավարական ծրագրերը եւ ձեռնարկվող քայլերը՝ ոլորտը ՀՀ ստանձնած միջազգային պարտավորություններին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ: Մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել 2015 թվականի հունիսին ընդունված օրենսդրական փաթեթին, ինչի արդյունքում Քրեական օրենսգրքում տրված սահմանումը համապատասխանեցվել է Կոնվենցիայի առաջին հոդվածին, մանրամասն պատասխաններ են տրվել հարուցված քրեական գործերի ընթացքի վերաբերյալ:
Կոմիտեի անդամները տեղեկացվել են նաեւ ս.թ. ապրիլին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական գործողությունների հետեւանքով միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպիտ խախտումների` քաղաքացիական անձանց թիրախավորելու, խոշտանգումների եւ սպանությունների մասին:

On November 23-24, in Geneva, the UN Committee against Torture at the 59th session discussed Armenia’s 4th Report on implementation of the UN Convention against degrading treatment or punishment, MFA press office informed NEWS.am.
The Armenian delegation headed the Deputy Minister of Justice Artak Asatryan. The delegation involved ministries of Justice and Foreign Affairs, representative of the Police, Special Investigation Service, as well as representatives of the Armenian Permanent Mission to UN.
The monitoring of the report took place in an open and constructive atmosphere of dialogue with the Committee members, during which they discussed implementation of the rights enshrined in the Convention. The Committee positively assessed the fact of submitting the 4th reports earlier than required.
Answering to the questions of Committee members, the Armenian delegation introduced positive developments in the last four years in that area, as well as current programs and steps taken to align the sector with international commitments. In particular, the delegation pinpointed to the legislative package adopted in June 2015, as a result of which the Criminal Code was aligned with definition of the Convention’s first article, as well as detailed discussions were provided on criminal cases.
The Committee members also informed about Azerbaijan’s violation of international humanitarian law on April due to unleased large-scale military actions, torture, and killings of civilians.