Սպիտակ տունը վստահ չէ, որ Փհենյանի դեմ միջազգային նոր պատժամիջոցները վերջ կտան Հյուսիսային Կորեայի միջուկային փորձարկումների ծրագրին, բայց վստահ է, որ դրանք կդժվարացնեն այդ ծրագրերի ֆինանսավորումը։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչ Ջոշ Էրնեսթը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Նրա խոսքով, պատժամիջոցային ցանկում հայտնված ընկերությունների, մասնավորապես ածխային ընկերությունների եկամուտի «հսկայական մասը» հատկացվում է միջուկային փորձարկումների ծրագրերին։ «Դա արժութային մուտքերի կարեւորագույն հոդվածներից է։ Այդ գումարները ստանալը ավելի բարդ կդառնա»,- ասել է Էրնեսթը։
Սակայն նա հավելել է, որ չի կարելի վստահաբար ասել, որ պատժամիջոցների այս փաթեթը վերջ կտա ծրագրին։ «Միշտ էլ տարածք կա նոր պատժամիջոցների համար։ Մենք ուզում ենք Հյուսիսային Կորեայի կառավարությանը ազդանշան ուղարկել՝ ծրագիրը շարունակելու անթույլատրելիության մասին»,- շեշտել է Էրնեսթը։
ՄԱԿ ԱԽ-ն նոյեմբերի 30-ին խստացրել է Հյուսիսային Կորեայի նկատմամբ պատժամիջոցային ռեժիմը։ Բանաձեւն ընդունվել է միաձայն։ Բանաձեւին կցված են առանձին անձանց ու կազմակերպությունների ցանկ, որոնց նկատմամբ կգործեն ուղեւորությունների արգելքներ ու ակտիվների սառեցում, նաեւ նյութերի, սարքավորումների ու տեխնոլոգիաների ցանկ, որոնք արգելված է մատակարարել երկիր։

Белый дом не уверен, что новые международные санкции против Пхеньяна положат конец программе ядерных испытаний Северной Кореи, но они негативно скажутся на ее финансировании. Об этом заявил в ходе регулярного брифинга для журналистов представитель Белого дома Джош Эрнест, передает РИА Новости.
По его словам, «огромная часть» прибыли компаний, которые попали в санкционный лист, в частности угольных компаний, «идет на финансирование программы ядерных испытаний». «Это является одной из важных статей валютных поступлений. Получить эти деньги будет все сложнее», — сказал Эрнест.
Однако добавил, что нельзя с уверенностью сказать, что этот пакет санкций положит конец программе. «Всегда есть пространство для новых санкций. Нам важно дать правительству Северной Кореи сигнал о недопустимости продолжения программы», — подчеркнул Эрнест.
Совет Безопасности ООН в среду ужесточил санкционный режим в отношении КНДР после проведенного ядерного испытания. Соответствующая резолюция номер 2321 была принята единогласно. Резолюция сопровождается списком отдельных лиц и организаций, в отношении которых будут действовать запреты на поездки и заморозка активов, а также наименование материалов, оборудования и технологий, запрещенных к поставкам в страну.