Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը ու Հյուսիսային Կիպրոսի չճանաչված թուրքական հանրապետության առաջնորդ Մուստաֆա Ակինչին Ժնեւ են ժամանել ՝ կիպրյան պետությունների միավորման մասին բանակցությունների, հայտնում է DW–ն։
Նախատեսվում է, որ ՄԱԿ հովանո ներքո անցնող բանակցությունները երեք օր կշարունակվեն։ Առաջընթացի դեպքում հունվարի 12-ին բանակցություններին կմիանան նաեւ երաշխավոր պետությունները ՝ Հունաստանը, Թուրքիան ու Մեծ Բրիտանիան։ ԿԻպրոսի միավորման մասին վերջին բանակցությունները կայացել էին 2016-ի նոյեմբերի վերջին, բայց դրանք որոշակի արդյունք չէին տվել։ Կողմերը չէին կարողացել հաղթահարել տարածքային հարցի շուրջ տարաձայնությունները։
ԿԻպրոսը բաժանվել է 1974-ին Թուրքիայի զինված ներխուժումից հետո։ Կղզու 37 տոկոսը օկուպացվել է ու 1983-ին այնտեղ հռչակվել է Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետություն։ Այն ճանաչել է միայն Անկարան։ 2004-ին ԵՄ անդամ է դարձել Կիպրոսի հանրապետությունը, որի բնակիչները կիպրացի հույներ են։ Կիպրոսի իշխանությունները 2005-ից սկսած արգելափակում են ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության մասին ԵՄ-ի ու Անկարայի բանակցությունները։

Президент Кипра Никос Анастасиадис и лидер непризнанной турецкой республики Северного Кипра Мустафа Акинчи прибыли в Женеву для переговоров об объединении кипрского государства, передает DW.
Планируется, что переговоры под эгидой ООН будут проходить в течение трех дней. В случае достижения прогресса, 12 января к консультациям присоединятся державы-гаранты (Греция, Турция и Великобритания). В последний раз переговоры об объединении Кипра проходили в конце ноября 2016 года, но они не принесли определенных результатов. Тогда стороны не смогли преодолеть разногласия по территориальному вопросу.
Кипр был разделен в 1974 года после вооруженного вторжения Турции. Оккупированными оказались 37 процентов территории острова, на которой в 1983 году была провозглашена Турецкая республика Северного Кипра. Ее признала только Анкара. В 2004 году в Евросоюз вступила Республика Кипр, населенная греками-киприотами. На северную часть острова законодательство ЕС не распространяется. В свою очередь Турция не признает правительство Республики Кипр. Власти Кипра с 2005 года блокируют переговоры между ЕС и Анкарой о вступлении Турции в Евросоюз.