Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը ու Հյուսիսային Կիպրոսի չճանաչված թուրքական հանրապետության առաջնորդ Մուստաֆա Ակինչին Ժնեւ են ժամանել ՝ կիպրյան պետությունների միավորման մասին բանակցությունների, հայտնում է DW–ն։
Նախատեսվում է, որ ՄԱԿ հովանո ներքո անցնող բանակցությունները երեք օր կշարունակվեն։ Առաջընթացի դեպքում հունվարի 12-ին բանակցություններին կմիանան նաեւ երաշխավոր պետությունները ՝ Հունաստանը, Թուրքիան ու Մեծ Բրիտանիան։ ԿԻպրոսի միավորման մասին վերջին բանակցությունները կայացել էին 2016-ի նոյեմբերի վերջին, բայց դրանք որոշակի արդյունք չէին տվել։ Կողմերը չէին կարողացել հաղթահարել տարածքային հարցի շուրջ տարաձայնությունները։
ԿԻպրոսը բաժանվել է 1974-ին Թուրքիայի զինված ներխուժումից հետո։ Կղզու 37 տոկոսը օկուպացվել է ու 1983-ին այնտեղ հռչակվել է Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետություն։ Այն ճանաչել է միայն Անկարան։ 2004-ին ԵՄ անդամ է դարձել Կիպրոսի հանրապետությունը, որի բնակիչները կիպրացի հույներ են։ Կիպրոսի իշխանությունները 2005-ից սկսած արգելափակում են ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության մասին ԵՄ-ի ու Անկարայի բանակցությունները։

The Cypriot President Nicos Anastasiades and the leader of the unrecognized Turkish Republic of Northern Cyprus Mustafa Akinci arrived to Geneva for negotiations on unification of Cyprus, reports DW.
It is expected, that the negotiations will continue for three days. In case the negotiations register a progress, on January 12 the guarantor powers, Greece, Turkey, and the UK will join the parties. The recent negotiations on the unification of Cyprus was held in late November 2016, but they did not give any results. The parties were unable to overcome the differences on the territorial issue.
Cyprus was divided in 1974, after Turkey's armed invasion. Turkey occupied 37 percent of the island in 1983, proclaiming that area as Turkish Republic of Northern Cyprus. It is recognized by Ankara only. In 2004, the Republic of Cyprus became an EU member. The Cypriot authorities have been blocking negotiation about Turkey's accession to EU since 2005.