Հաշմանդամների իրավունքների հարցերով ՄԱԿ-ի կոմիտեն մարտի 20-ից մինչեւ ապրիլի 12-ը Ժնեւում կայանալիք նիստի ընթացքում կքննարկի Հայաստանում սահմանափակ հնարավորություններով մարդկանց իրավունքների հետ կապված իրավիճակը:
Կոմիտեն կքննարկի նաեւ իրավունքների պահպանումը Մոլդովայում, Իրանում, Կիպրոսում, Բոսնիա եւ Հերցոգովինայում, Հորդանանում, Հոնդուրասում եւ Կանադայում:
Նշված երկրները այն 172 երկրների թվին են պատկանում, որոնք Հաշմանդամների իրավունքների մասին կոնվենցիան վավերացրել են, ուստի պարտավոր են պարբերաբար զեկույցներ ներկայացնել Կոմիտեին, որի կազմում ընդգրկված են 18 միջազգային անկախ փորձագետներ:
Ժնեւում հանդիպումների ընթացքում Կոմիտեի անդամները երկրների համապատասխան պատվիրակությունների հետ հարց ու պատասխանի նստաշրջաններ կանցկացնի: Նաեւ կունկնդրեն հաշմանդամներին ներկայացնող կազմակերպությունների, հասարակական կազմակերպությունների եւ ազգային իրավապաշտպան հաստատությունների զեկույցները:

The UN Committee on the Rights of Persons with Disabilities will review Armenia during its meeting in Geneva from March 20 to April 12.
The Committee will review Moldova (21-22 March); Iran (22-23 March); Cyprus (23-24 March); Bosnia and Herzegovina (27-28 March); Jordan (28-29 March); Armenia (29-30 March); Honduras (30-31 March) and Canada (3-4 April).
The above are among the 172 States that have ratified the Convention on the Rights of Persons with Disabilities, and so are required to submit regular reports to the Committee, which is composed of 18 international independent experts.
During the meetings in Geneva, Committee members will hold question and answer sessions with the respective State delegations. They will also hear from organisations representing disabled persons, NGOs and national human rights institutions.