Հյուսիսային Կորեայի միջուկային ծրագրից բխող սպառնալիքի էսկալացիան վկայում է նոր մոտեցման անհրաժեշտության մասին։ Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը, փոխանցում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Ընդ որում նա չի մանրամասնել, թե ինչ միջոցներ է մտադիր ձեռնարկել Թրամփի վարչակազմը։
Թիլերսոնը այդ մասին հայտնել է Տոկիոյում Ճապոնիայի արտգործնախարար Ֆումիո Կիսիդոյի հետ բանակցություններից հետո։
«Ստացվում է մենք 20 տարի սխալ մոտեցում ենք ունեցել,- ասել է Թիլերսոնը,- Ներառյալ  նաեւ այն ժամանակաշրջանը, երբ ԱՄՆ-ն Հյուսիսային Կորեային 1․35 մլրդ դոլարի օգնություն է տրամադրել, որպեսզի նրան դրդի այլ ուղի ընտրել»։
«Աճող սպառնալիքի պայմաններում ակնհայտ է դառնում, որ ուրիշ մոտեցում է պետք,- հավելել է նա,- Ու տարածաշրջան իմ այցելության նպատակներից մեկն է տեսակետներ փոխանակել նոր մոտեցման մասին»։

Эскалация угрозы, исходящей от ядерной программы Северной Кореи, недвусмысленно говорит о необходимости «нового подхода». Об этом заявил госсекретарь США Рекс Тиллерсон, передает «Голос Америки».
При этом он не стал детально рассказывать, какие меры будет принимать администрация Трампа.
Тиллерсон заявил об этом на пресс-конференции после переговоров с министром иностранных дел Японии Фумио Кисидой в Токио.
Несмотря на дипломатические и другие усилия, предпринимаемые в последние 20 лет, включая американскую гуманитарную помощь Северной Корее, достичь цели денуклеаризации Пхеньяна не удалось, подчеркнул Тиллерсон.
«То есть 20 лет мы применяли провальный подход», – сказал глава американской дипломатии – Это включает период, когда США предоставляли Северной Корее помощь в размере 1,35 миллиарда долларов, чтобы побудить ее выбрать другой путь».
«В условиях всевозрастающей угрозы очевидно, что нужен другой подход, – добавил он. – Одна из целей моего визита в регион – обменяться мнениями о новом подходе».