Անցած շաբաթ Ամերիկայի Հայկական Համագումարը (Համագումար) քննարկեց Հայոց ՑԵղասպանության դասերը STAND կոալիցիայի անդամ Դուլանի ավագ դպրոցի աշակերտների հետ. STAND-ը մի կոալիցիա է ցեղասպանությունների դեմ, որը ձգտում է վերջ դնել Դարֆուրում եւ այլուր շարունակվող ցեղասպանություններին:
«Պայքարը» Ցեղասպանությունների միջամտության ցանցի (Genocide Intervention Network) ուսանողական շարժում է: Այն  ազգային պաշտպանողական խումբ է, որը հիմնադրվել է 2005 թվականին` ցեղասպանությունների դեմ պայքարող առաջին մշտական ընտրախավը մոբիլիզացնելու եւ աշխարհով մեկ տեղի ունեցող ոճրագործություններին վերջ դնելու նպատակով:
Բալթիմոր Քաունթիի Մերիլենդ համալսարանի դասախոս Ռասել Սպինին եւ Համագումարի Համայնքների հետ աշխատանքի գծով տնօրեն Դանիել Քուշակջյանը միացել են Դուլանի ավագ դպրոցի STAND-ի անդամ հանդիսացող ուսանողներին` հին հայկական քաղաքակրթությունը և պատմությունը ուսումնասիրելու, Հայոց Ցեղասպանության դասերը, ինչպես նաև ապագա ցեղասպանությունների կանխման նպատակով ցեղասպանության մասին ուսուցանման և տեղեկատվության բարձրացման կարևորությունը քննարկելու համար:
«Հայոց Ձեղասպանության դասերը կիրառելի են նույնիսկ այսօր, քանի  մենք  այս աշխարհի երեսից դեռ չենք վերացնենք ցեղասպանության խարազանը»,- նշել է պրոֆեսոր Սպինին: Սպինին, ով ներկայումս դասավանդում է ժամանակակից գերմանական պատմություն Մերիլենդի համալսարանում, տվել է Հայոց Ցեղասպանության եւ Հոլոքոսթի  համեմատական խորը վերլուծություն: Քուշակջյանը, ով Ցեղասպանությունից փրկվածների ժառանգ է, ներկայացրեց իր ընտանիքի Հայոց Ցեղասպանությունից փախուստի պատմությունը եւ այն պարտավորության զգացումի առկայությունը, որն ունեն ամերիկահայերը ցեղասպանությունների կանխման ուղղությամբ աշխատելիս:
«Ես կցանկանայի երախտապարտությունս հայտնել պրոֆեսոր Սպինիին, Ցեղասպանությունների միջամտության ցանցին և Դուլանի ավագ դպրոցի բոլոր սաներին իրենց հետաքրքրության և դասախոսությանը մասնակցելու համար»,- նշել է Քուշակջյանը:

Last week, the Armenian Assembly of America (Assembly) discussed the lessons of the Armenian Genocide with students from the Dulaney High School chapter of STAND, a student anti-genocide coalition dedicated to putting an end to genocide in Darfur and elsewhere.
STAND is the student led division of the Genocide Intervention Network a national advocacy group established in 2005 to mobilize the first permanent anti-genocide constituency committed to stopping the worst atrocities around the world, reads the statement issued by the Assembly.
University of Maryland, Baltimore County Professor Russell Spinney and Assembly Grassroots Director Taniel Koushakjian joined students of the Dulaney High School STAND chapter to discuss ancient Armenian civilization, the history and lessons of the Armenian Genocide, and the importance of genocide education and awareness in order to prevent future genocides.
“The lessons of the Armenian Genocide are still applicable today, as we are yet to eliminate the scourge of genocide from our world," stated Professor Spinney. Spinney, who currently teaches modern German history at UMBC, offered an insightful comparative analysis of the Armenian Genocide and the Holocaust. Koushakjian, a descendant of genocide survivors, discussed his family's escape from the Armenian Genocide and the obligation that Armenian-Americans feel in working towards genocide prevention.
I would like to thank Professor Spinney, GI-Net and all the students at Dulaney High School STAND for their interest and participation in the lecture,” Koushakjian stated.