Հայաստանի Վարորդների իրավունքների պաշտպանության հասարակական կազմակերպությունը դեմ է Հայաստան աջակողմյան ղեկով ավտոմեքենաների ներկրման արգելքի մասին Տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության  որոշման նախագծին: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց վարորդների իրավունքների համար պայքարող «Աքիլլես» ՀԿ նախագահ Սվետլանա Գրիգորյանը:
Նա նշեց, որ նախարարությունում իրենց հայտարարել են, որ ճանապարհային պատահարներում աջակողմյան ղեկով ավտոմեքենաների բաժնի վերաբերյալ հետազոտոթյուններ Հայաստանում 2016 թվականին ընդհանուր առմամբ չեն իրականացվել:
«Նրանք տվյալներ են ներկայացրել միայն Հայաստանում ճանապարհային պատահարների ընդհանուր թվի վերաբերյալ, սակայն դրանց աջակողմյան ղեկով ավտոմեքենաների մասնակցության վերաբերյալ կոնկրետ թվեր այդպես էլ չեն ներկայացվել»,- պարզաբանեց Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ իրենց կազմակերպությունը ընդհանրապես այս ավտոմեքենաներից բխող որեւէ լուրջ սպառնալիք չի տեսնում:
Միաժամանակ ՀԿ նախագահը նշեց, որ եթե տվյալ փոխադրամիջոցների վարորդները իրենց մեքենաները սկսեն վերափոխել ձախակողմյան ղեկի, ապա դա կարող է զգալիորեն մեծացնել ճանապարհային պատահարների սպառնալիքը, քանի որ, Գրիգորյանի խոսքով, այս ոլորտի փորձագետներից շատերը միակարծիք են, որ աջակողմյան ղեկով մեքենաները չի կարելի վերափոխել ձախակողմյանի, քանի որ այս 2 տեսակի ավտոմեքենաների տեխնիկկական բնութագրերի եւ առանձնահատկությունների տարբերությունները էական են, եւ պարզապես անհնար է աջակողմյան ղեկով ավտոմեքենան ամբողջությամբ վերակառուցել ձախակողմյան ավտոմեքենայի տեխնիկական պահանջների համաձայն:
Դրանից զատ, նա բերեց ավելի վաղ Ճանապարհային ոստիկանության ներկայացրած պաշտոնական վիճակագրությունը, որի համաձայն՝ հանրապետությունում 2017-ի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ գրանցվել է աջակողմյան ղեկով 31415 փոխադրամիջոց: Նույն ժամանակահատվածում Հայաստանում սկզբում գրանցվել է 2553 ճանապարհատրանսպորտային պատահար, որի հետեւանքով զոհվել է 200, մարմնական վնասվածքներ ստացել 3784 մարդ: Այս ճանապարհային պատահարների թվում 242 փոխադրամիջոց ունեցել է աջակողմյան ղեկ: Ըստ որում՝ զոհվել է 9, մարմնական վնասվածք ստացել 369 մարդ: Սակայն 2016-ի հունվարի 1-ից նույն տարվա դեկտեմբերի 30 Հայաստաում գրանցվել է 2337 ճանապարհային պատահար, որի հետեւանքով զոհվել է 188 եւ մարմնական վնասվածք ստացել 3282 մարդ: Ինչպես նշեց Գրիգորյանը, այս ճանապարհային պատահարներին աջակողմյան ղեկով ավտոմեքենաների բաժնի վերաբերյալ հետազոտություն չի իրականացվել: Դրա հետ մեկտեղ, նրա խոսքով, իրենց հաշվարկներով՝ աջակողմյան ղեկով ավտոմեքենաների բաժինը 10 տոկոսը չի գերազանցել:
Ի պատասխան մեր հարցին՝ իրենք ինչ-որ գործողություններ կնախաձեռնե՞ն այս որոշման հետ կապված, եւ արդյոք հնարավո՞ր է, որ այս ավտոմեքենաների տերեը, «Աքիլլես» ՀԿ մասնակցությամբ, փողոց դուրս գան եւ բողոքի ակցիաներ անցկացնեն, ՀԿ նախագահը նշեց, որ նրանց կողմից ոչ մի ակցիա չի անցկացվի:

Общественная организация защиты прав водителей Армении выступает против проекта решения Министерства транспорта, связи и информационных технологий о запрете на ввоз в Армению автомобилей с правосторонним управлением. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am завила председатель общественной организации «Ахилес», борющейся за права водителей в Армении, Светлана Григорян.
Как она отметила, в министерстве им заявили, что исследования относительно доли участия автомобилей с правосторонним управлением в дорожно-транспортных происшествиях в целом по республики за 2016 год не проводились.
«Они дали лишь данные об общем числе дорожно-транспортных происшествий в Армении, но конкретных данных относительно участия в них автомобилей с правым рулем предоставлено так и не было»,- пояснила Григорян, добавив при этом, что их организация, в целом, не видит каких-либо серьезных угроз, исходящих от данных автомобилей.
Вместе с тем председатель общественной организации заявила, что в случае, если водители данных транспортных средств начнут переделывать свои автомобили под левосторонние, то это может значительно увеличить угрозу ДТП на дорогах,  так как, по словам Григорян, многие эксперты в данной области сходятся во мнении, что автомобили с правосторонним управлением нельзя переделывать, ведь различия в технических характеристиках и особенностях между этими двумя видами автомобилей существенные, и полностью подстроить автомобиль с правосторонним управлением под технические требования левостороннего автомобиля просто невозможно.
Кроме того, она привела официальную статистику, представленную ранее Дорожной полиции Армении, согласно которой в республике на 30 сентября 2017 года было зарегистрировано 31415 транспортных средств с правосторонним управлением. В тоже самое время в Армении с начала  было зарегистрировано 2553 дорожно-транспортных происшествия, в результате чего погибли 200, и получило ранение 3784 человека. В этих дорожно-транспортных происшествиях также участвовало 242 транспортных средства с правосторонним управлением. При этом погибли 9, и были ранены 369 человек. Однако, с 1 января 2016 года по 30 декабря того же года в Армении было зарегистрировано 2337 дорожно-транспортных происшествий, в результате чего погибло 188, и было ранено 3282 человека. При этом, как отметила Григорян, исследований по части доли участия в данных дорожно-транспортных происшествиях автомобилей с правосторонним управлением проведено не было. Вместе с тем, по словам главы общественной организации, по их подсчетам, доля участия правосторонних автомобилей в данных дорожно-транспортных происшествиях не превышала и 10%.
Отвечая на вопрос корреспондента, будут ли они предпринимать какие-либо действия в связи с этим решением, и возможно ли, что хозяева данных автомобилей, при участии общественной организации «Ахилес», выйдут на улицы и проведут акции протеста, председатель общественной организации ответила, что никаких акций протеста с их стороны проводиться не будет.