Աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր՝ հունիսի 20-ին հանդիպել է Միգրացիայի, ներքին գործերի և քաղաքացիության հարցերով ԵՄ հանձնակատար Դիմիտրիս Ավրամոպուլոսին:
Ողջունելով ՀՀ ԱԳ նախարարին՝ հանձնակատար Ավրամոպուլոսը վերահաստատել է համատեղ աշխատելու հանձնառությունը՝ իր պատասխանատվության ոլորտում գտնվող հարցերի շուրջ առավել զգալի արդյունքներ արձանագրելու ուղղությամբ։
Զրուցակիցները քննարկել են մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման և հետընդունման մասին համաձայնագրերի իրականացման ուղղությամբ արձանագրված ցուցանիշները։ ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձել է վերոհիշյալ համաձայնագրերի իրագործման գործում ԵՄ անդամ պետությունների դերակատարությանը և ներկայացրել Հայաստանի միգրացիոն քաղաքականության և սահմանների կառավարման բարելավման, հետընդունման և վերաինտեգրման կարողությունների ուղղությամբ տարվող շարունակական աշխատանքները։
Զրուցակիցներն ընդգծել են Արևելյան գործընկերության վերջին գագաթաժողովների հռչակագրերում ամրագրված Հայաստանի և Եվրամիության միջև մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի կարևորությունը։
ԱԳ նախարարը կարևորել է ԵՄ և անդամ երկրների հետ սերտ համագործակցությամբ Հայաստանի կողմից արձանագրված ձեռքբերումների գնահատումը, ինչը կնպաստի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման և ազատ տեղաշարժի երկխոսության գործընթացի արագացմանը։ Զոհրաբ Մնացականյանի բնորոշմամբ՝ վերոնշյալ գործընթացը հնարավորություն կընձեռնի առավել ընդլայնելու մարդկանց միջև շփումները և խթան կհանդիսանա Հայաստանի և ԵՄ անդամ պետությունների համագործակցության ամրապնդմանը։

YEREVAN. – Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan met with Dimitris Avramopoulos, EU Commissioner on Migration, Home Affairs and Citizenship, during his visit to Brussels.
Mr. Avramopoulos reaffirmed the commitment to work together towards the matters he is  responsible for to achieve more effective results. The sides discussed the indicators achieved in the implementation of agreements on visa facilitation and readmission.
Armenian minister touched on the role of the EU member states in implementing the above-mentioned agreements and presented Armenia's continued work towards migration policy and improving border management, readmission and reintegration opportunities, Armenian Foreign Ministry said in a statement.
The interlocutors noted the importance of launching a dialogue around the liberalization of the visa regime, which was recorded in the declarations of the recent summits of the Eastern Partnership.
Zohrab Mnatsakanyan noted the importance of assessing the achievements of Armenia in the direction of close cooperation with the EU members, which will help start a dialogue on agreements on visa liberalization and free movement. According to him, this process will provide an opportunity to expand contacts between people and will further strengthen cooperation between Armenia and the EU.