Հունգարիայի ժողովուրդը նոր առաջնորդներ եւ «նոր մեկնարկ» է ուզում Եվրոպայի համար, որպեսզի կանգնեցվի «մայրցամաքի անկումը»։ Եվրախորհրդարանի մայիսյան ընտրություններին ընդառաջ՝ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանն ասել է, որ «Եվրոպայում չի լինի ազատ կյանք առանց քրիստոնեական մշակույթի», տեղեկացնում է AP-ը։
Նա նշել է, որ հպարտանում է Հունգարիայի դերով մայրցամաք «ներգաղթյալների ներխուժման» կանխման գործում։ 2015-ին Հունգարիան պարիսպներ կառուցեց իր հարավային սահմաններին, որպեսզի կանգնեցնի ներգաղթողների հոսքը։
Նշենք, որ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը մտադիր է քննարկել Օրբանի «Ֆիդես» կուսակցությունն իր շարքերից հեռացնելու հարցը։ ԵԺԿ որոշ անդամներ կարծում են, որ Օրբանը շեղվել է քրիստոնեա-դեմոկրատական արժեքներից ներգաղթի դեմ հռետորաբանությամբ եւ ավտոկրատ ոճով։
Հիշեցնենք, որ հենց Վիկտոր Օրբանի օրոք Հունգարիան Բաքվին հանձնեց ադրբեջանցի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին, որը կացնահարել էր քնած հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին Բուդապեշտում ՆԱՏՕ դասընթացների ժամանակ։ Հայրենիք վերադառնալուն պես Սաֆարովը հերոսացվեց եւ ներման արժանացավ նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից։

Народ Венгрии хочет новых лидеров для Европы и «нового старта», чтобы остановить «падение континента». В преддверии майских выборов в Европарламент венгерский премьер Виктор Орбан заявил, что «в Европе не будет свободной жизни без христианской культуры», передает AP.
Он отметил, что гордится ролью Венгрии в предотвращении «вторжения мигрантов» на континент. В 2015 году Венгрия построила заборы на своих южных границах, чтобы остановить поток мигрантов.
Отметим, что Европейская народная партия намерена обсудить исключение партии Орбана «Фидес» из своих рядов. Некоторые члены ЕНП считают, что Орбан отклонился от христианско-демократических ценностей с его антимиграционной, антиевропейской риторикой и автократическим стилем.
Напомним, что именно при Викторе Орбане Венгрия передала Баку азербайджанского убийцу Рамиля Сафарова, который зарубил топором спящего армянского офицера Гургена Маргаряна во время учений НАТО в Будапеште. По возвращении на родину, Сафаров был принят как герой и помилован президентом Ильхамом Алиевым.