Ավստրալիայում անտառային հրդեհների մարման աշխատանքներին մասնակցում է նաեւ հայազգի Արմեն Առաքելյանը։ NEWS.am-ի հետ զրույցում նա պատմեց՝ 29 տարեկան է, ծնվել է Երեւանում, սակայն ծնվելուց մի քանի ամիս անց ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Ավստրալիայի Սիդնեյ քաղաք, որտեղ մինչ օրս ապրում են։
Նոյեմբերի 11-ից մասնակցում է անտառային հրդեհների մարման աշխատանքներին, կամավոր է։ 2014 թվականից միացել է Նոր Հարավային Ուելսի Համայնքային հրշեջ ծառայությանը։ Մասնագիտությամբ բիզնեսի եւ ներդրումների մենեջեր է, աշխատում է գյուղատնտեսական ընկերությունում․
«Աշխատում եմ խոշոր գյուղատնտեսական ընկերությունում, որը զբաղվում է անասնապահությամբ՝ Ավստրալիայի 8 խոշոր ֆերմաներում»։
Նա շեշտում է՝ Ավտրալիան ամենաչոր երկրներից է, սակայն վերջին տարիներին խոնավության աճի հետ մեկտեղ խտացել են նաեւ անտառները եւ այս տարվա չորության եւ ջերմաստիճանի բարձրության պատճառով անտառները այրվում են շատ արագ․ «3 տարի է նորմալ անձրեւ չի եկել, իսկ առանց ուժեղ անձրեւների հնարավոր չի լինի կրակը մարել։ Երաշտը սուր ազդեցություն է գործում Ավստրալիայի վրա։ Հիմա վիճակը շատ վատ է, ավելի քան 21 մարդ է մահացել, 1500-ից ավելի տներ այրվել եւ կրակն ընդգրկել է 5,500,000 հեկտար տարածք»։
Արմեն Առաքելյանը նշում է՝ հրդեհների մարման աշխատանքներում ներգրավված այլ հայերի չի հանդիպել, միայն հայերից Հարավային Ուելսի նահանգի վարչապետ Գլեդիս Բերեջիկլյանն է զբաղված այդ հարցերով, որն ամեն ինչ անում է մարդկանց աջակցելու համար։ Առաքելյանը նաեւ հավելում է, որ հայկական կուսակցությունները նպատակ ունեն գումար հավաքել եւ նվիրաբերել հրդեհների համար ստեղծված հիմնադրամին։
Հիշեցնենք, որ Ավստրալիայում մի քանի ամիս է՝ շարունակվում են մասշտաբային հրդեհները: Այժմ Նոր Հարավային Ուելսում եւ Վիկտորիայում գրանցվել են հրդեհի ավելի քան 170 օջախներ:

Among those participating in the efforts to put out the forest fires in Australia is Armen Arakelyan. In an interview with Armenian News-NEWS.am, Arakelyan, 29, said he was born in Yerevan, but moved to Sydney with his family a couple of months after his birth and has been living there ever since.
He has been participating in the efforts to put out the forest fires in Australia as a volunteer since November 11, 2019. In 2014, Arakelyan, who is a business and investment manager and works for an agriculture company, joined the New Wales Community Fire Service.
“I work for a large agriculture company that deals with cattle-breeding on eight large farms in Australia,” he said and stressed that even though Australia is one of the driest countries, over the past years, forests have become dense along with the increase of humidity, and the dryness and rise of temperature this year helped make the forests burn faster.
Armen Arakelyan stated that he hasn’t met other Armenians involved in the efforts and the only person he has seen is Premier of New South Wales Gladys Berejiklian, who is doing everything to help people. He added that Armenian political parties have set the goal to collect funds and donate them to a fund established for the fires.
Forests have been burning in Australia for a couple of months, and there are more than 170 hotbeds for fires registered in New South Wales and Victoria.