Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի՝ ուլտրաօրթոդոքսալ համայնքի հարցերով խորհրդական Ռիվկա Պալուհը վարակվել է կորոնավիրուսով, հաղորդում է The Times of Israel-ը:
64-ամյա Պալուհը ստիպված է եղել կորոնավիրուսի անալիզ հանձնել այն բանից հետո, երբ նման ախտորոշմամբ հոսպիտալացրել են նրա ամուսնուն: Կինը շփվել է վարչապետի հետ, սակայն Նեթանյահուի վարչակազմում նշել են, որ հանդիպման ընթացքում պահպանվել է անհրաժեշտ հեռավորությունը: Վարչապետի գրասենյակի աղբյուրը տեղեկացրել է, որ երկրի առողջապահության նախարարության խորհուրդներին համապատասխան՝ Նեթանյահուն ստիպված է 14 օր կարանտինի մեջ անցկացնել:

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu's aide on ultra-Orthodox affairs, Rivka Paluch, has tested positive for coronavirus, The Times of Israel reported.
Rivka Paluch, 64, has been forced to take a coronavirus infection test after her husband had been hospitalized testing positive. The woman contacted the head of government on Thursday, but Netanyahu’s administration noted that the necessary distance was maintained during the meeting.
Sources in Netanyahu’s office told media they will act according to Health Ministry guidelines, likely meaning the PM and other aides or lawmakers will have to enter 14-day quarantine.