ԱՄՆ-ում կորոնավիրուսի դեպքերի թիվը, հավանաբար, գագաթնակետին կհասնի մինչեւ Զատիկը: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Fox & Friends-ին տված հարցազրույցում:
«Մենք չենք ցանկանում չափազանց վաղ թուլացնել սահմանափակումները: Մենք կարծում ենք, որ գագաթնակետը կտեսնենք մինչեւ Զատիկը »,- ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ որոշակի առաջընթաց հնարավոր կլինի գրանցել մինչեւ ապրիլի 30-ը: «Հուսով ենք՝ մինչեւ հունիսի 1-ը մահվան դեպքերի թիվը կկրճատվի»,- ասել է Թրամփը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահը մինչեւ ապրիլի 30-ը երկարաձգել էր սոցիալական հեռավորության ռեժիմը:
Նա նշել է, որ սահմանափակումներից հրաժարվելու դեպքում կմահանար 1,6-2,2 մլն մարդ:
ԱՄՆ-ում երկուշաբթի օրվա դրությամբ մահացել է ավելի քան 2500 մարդ, վարակվածների թիվը գերազանցում է 143 000-ը:
Թրամփը ենթադրել է, որ դեպքերի թվի աճը կարող է կապված լինել թեստավորման քանակի մեծացման հետ: Նա նաեւ ասել է, որ ԱՄՆ-ում «մահացության շատ ցածր մակարդակ է»՝ ի տարբերություն այլ երկրների: Նոր թեստերը, որոնք արագ արդյունք են տալիս, Թրամփի խոսքով, կարող են պատրաստ լինել արդեն այս շաբաթ:

The number of coronavirus cases in the US is likely to peak ‘around Easter,’ the US president Donald Trump said in an interview with Fox & Friends.
“We’re doing a lot of things and we don’t want to [ease restrictions] too soon,” Trump said. “Around Easter, that's going to be the highest point, we think.”
“We think April 30 is a day where we can see some real progress. And we expect to see that, short of June 1, we think the death, it’s a terrible thing to say, will be brought to a very low number.”
On Monday, Trump said the guidance he received from top health officials was that between 1.6 million and 2.2 million people could have died without restrictions.
"If we didn’t do anything, 2.2 million people could have died," Trump said.
As of Monday morning, over 2,500 people have died from coronavirus in the US. The total number of cases exceeded 143,000.