Sinopharm չինական դեղագործական ընկերությունը սկսել է COVID-19-ի դեմ իր նոր ռեկոմբինանտ պատվաստանյութի 1-ին եւ 2-րդ փուլի կլինիկական փորձարկումները, գրում է Սինհուան:
Դեղամիջոցը ստեղծվել է Չինաստանի CNBG պետական կենսատեխնոլոգիական կորպորացիայի կողմից, որը Sinopharm-ի դուստր ընկերությունն է կենսաբժշկական հետազոտությունների ոլորտում: Դա COVID-19-ի դեմ թվով երրորդ թեկնածու պատվաստանյութն է, որը մշակվել է CNBG-ի կողմից եւ հաստատվել մարդկանց շրջանում փորձարկումների համար: Համաձայն ընկերության հայտարարության՝ փորձարկումները եղել են ռանդոմիզացված:
CNBG-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Չժան Յունթաոյի խոսքով՝ ռեկոմբինանտ պատվաստանյութը գենային ինժեներիայի պրոդուկտ է: Ի տարբերություն COVID-19-ի դեմ ինակտիվացված պատվաստանյութերի՝ նոր պատվաստանյութի արտարդության համար անհրաժեշտ չեն լինի բարձր մակարդակի կենսանվտանգության լաբորատորիայի պայմաններ, եւ այն կկարողանա արագորեն անցնել զանգվածային արտադրության: Այն նախատեսված է նաեւ երեք տարեկանից բարձր երեխաների համար:

Китайская фармацевтическая компания Sinopharm начала клинические испытания фазы 1 и фазы 2 своей новой рекомбинантной вакцины против COVID-19, пишет агентство Синьхуа.
Препарат был разработан Государственной биотехнологической корпорацией Китая CNBG, дочерней компанией Sinopharm в области биомедицинских исследований. Это третья по счету вакцина-кандидат от COVID-19, которая была разработана CNBG и одобрена для испытаний на людях. Согласно заявлению компании, испытания были рандомизированными, двойными слепыми и плацебо-контролируемыми.
По словам заместителя гендиректора CNBG Чжан Юньтао, рекомбинантная вакцина является продуктом генной инженерии. В отличие от инактивированных вакцин против COVID-19, для производства новой вакцины не понадобятся условия лаборатории биобезопасности высокого уровня, и она может быстро поступить в массовое производство. Она предназначена и для детей от трех лет.