Sinopharm չինական դեղագործական ընկերությունը սկսել է COVID-19-ի դեմ իր նոր ռեկոմբինանտ պատվաստանյութի 1-ին եւ 2-րդ փուլի կլինիկական փորձարկումները, գրում է Սինհուան:
Դեղամիջոցը ստեղծվել է Չինաստանի CNBG պետական կենսատեխնոլոգիական կորպորացիայի կողմից, որը Sinopharm-ի դուստր ընկերությունն է կենսաբժշկական հետազոտությունների ոլորտում: Դա COVID-19-ի դեմ թվով երրորդ թեկնածու պատվաստանյութն է, որը մշակվել է CNBG-ի կողմից եւ հաստատվել մարդկանց շրջանում փորձարկումների համար: Համաձայն ընկերության հայտարարության՝ փորձարկումները եղել են ռանդոմիզացված:
CNBG-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Չժան Յունթաոյի խոսքով՝ ռեկոմբինանտ պատվաստանյութը գենային ինժեներիայի պրոդուկտ է: Ի տարբերություն COVID-19-ի դեմ ինակտիվացված պատվաստանյութերի՝ նոր պատվաստանյութի արտարդության համար անհրաժեշտ չեն լինի բարձր մակարդակի կենսանվտանգության լաբորատորիայի պայմաններ, եւ այն կկարողանա արագորեն անցնել զանգվածային արտադրության: Այն նախատեսված է նաեւ երեք տարեկանից բարձր երեխաների համար:

Chinese pharmaceutical company Sinopharm has begun phase 1 and phase 2 clinical trials of its new recombinant COVID-19 vaccine, Xinhua reported.
The drug was developed by CNBG, a subsidiary of Sinopharm in the field of biomedical research.
It is the third COVID-19 candidate vaccine developed by CNBG and approved for human trials. The trials were randomized, double-blind, and placebo-controlled, according to the company.
According to CNBG Deputy General Manager Zhang Yuntao, the recombinant vaccine is a product of genetic engineering.
Unlike inactivated COVID-19 vaccines, the new vaccine does not require a high-level biosafety laboratory to produce and can quickly go into mass production. It is also intended for children from three years old.