Կազանում ավարտվել է Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը՝ նվիրված ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, որի արդյունքում երեք նախագահների անունից տարածվել է համատեղ հայտարարություն:
NEWS.am-ը ներկայացնում է հանդիպման արդյունքում ընդունված հայտարարության տեքստը:
«Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության եւ Ադրբեջանական Հանրապետության նախագահների համատեղ հայտարարությունը
Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները 2011թ. հունիսի 24-ին հանդիպեցին Կազանում եւ դիտարկեցին իրենց հանձնարարությամբ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման Հիմնական սկզբունքների նախագծի համաձայնեցման նպատակով տարվող աշխատանքի ընթացքը:
Պետությունների ղեկավարները արձանագրեցին մի շարք հարցերի շուրջ փոխըմբռնման ձեռքբերումը, որոնց լուծումը կնպաստի Հիմնական սկզբունքներին հավանություն տալու համար պայմանների ստեղծմանը:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները երախտագիտություն հայտնեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի առաջնորդներին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ նրանց մշտական ուշադրության համար եւ բարձր գնահատեցին պայմանավորվածությունների ձեռքբերմանն օժանդակելու ուղղությամբ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի անձնական ջանքերը»:

The meeting of Armenian, Azerbaijani and Russian Presidents is over in Kazan. Armenian News-NEWS.am correspondent reports the text of a joint statement reads as follows:
“Presidents of Armenia, Azerbaijan and the Russian Federation met on June 24, 2011 in Kazan and reviewed work carried out under their instruction to agree on draft basic principles of the Nagorno-Karabakh settlement. Heads of the states noted the achievement of mutual understanding on a number of issues. Solution of these issues contributes to creating conditions for the approval of the basic principles.
The presidents of Armenia and Azerbaijan expressed their gratitude to the leaders of Russia, the United States and France as the OSCE Minsk Group Co-Chairing states for their permanent attention to the problem of Nagorno-Karabakh settlement and valued personal efforts of President of the Russian Federation to assist reaching an agreement.”