Եվրամիության երկրները պետք է միասին աշխատեն կայունության եւ անվտանգության նոր համաձայնագրի շուրջ, որի շուրջ նրանք կարող են հետագայում բանակցել Ռուսաստանի հետ։ Այս մասին Եվրախորհրդարանում հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, փոխանցում է Reuters-ը։
Հղում անելով մայրցամաքում «ապակայունացման ջանքերին»՝ Մակրոնը, ելույթ ունենալով ԵՄ-ում Ֆրանսիայի նախագահությանն ընդառաջ, ասել է, որ Եվրոպան ցանկանում է «քաղաքական պատասխան գտնել ուկրաինական հակամարտությանը»։
«Մեր մայրցամաքի անվտանգությունն անքակտելի է»,- ասել է Մակրոնը՝ հավելելով, որ Եվրոպան պետք է որոշի իր անվտանգության չափանիշները։ Նրա խոսքով՝ Եվրոպան պետք է «այն վիճակում լինի, որպեսզի վստահ լինի, որ իրեն կարող են հարգել»։
Մակրոնը նաեւ նշել է, որ ԵՄ-ն պետք է վերանայի իր հարաբերությունները Արեւմտյան Բալկանների հետ եւ առաջարկի նրանց դաշինքին միանալու «անկեղծ» հեռանկարներ։

European Union countries must work together on a new agreement for stability and security, which they could then discuss with Russia, French President Emmanuel Macron told the European Parliament, Reuters reported.
Referring to destabilization efforts in Europe, Macron said Europe wants to find a political response to the conflict in Ukraine.
Macron said that the security of the continent is indivisible, adding that Europe must define its own security standards.
Separately, the French president said the EU must review its relationships with the Western Balkans and offer them "sincere" prospects of joining the bloc.