Ճապոնիան մտադիր է պահպանել իր բաժինը «Սախալին-1» նավթագազային նախագծում, ասել է արդյունաբերության նախարար Կոյիտի Հագիուդան այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանը ժամանակավորապես արգելել է արեւմտյան ներդրողներին վաճառել կարեւոր էներգետիկ նախագծերի բաժնեթղթերը, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Նախագիծը նպաստել է Ճապոնիայի էներգամատակարարման դիվերսիֆիկացմանը, ասել է Հագիուդան մամուլի ասուլիսում։ «Սախալին-1»-ը արժեքավոր ոչ մերձավորարեւելյան աղբյուր է Ճապոնիայի համար, որի հում նավթի ներկրման 90 տոկոսը կախված է Մերձավոր Արեւելքից»,- ասել է Հագիուդան։ «Ոչ մի փոփոխություն ճապոնական ընկերությունների շահերի պաշտպանության առումով դրանում չկա»,- ասել է նա։
«Սախալին օյլ էնդ գազ դեւելոփմենթ» ճապոնական կոնսորցիումը 30 տոկոսով պատկանում է «Սախալին-1»-ին։
Ռուսաստանի կառավարության օգոստոսի 2-ի որոշումը նախագծի օտարերկրյա ներդրողներին, որոնք հեղուկացված բնական գազ են արտադրում, մեկ ամսով տրամադրել էր նաեւ «Սախալին-2»-ը, որպեսզի հայտարարի նոր ձեռնարկությունում (որը կփոխարինի հնին) իր բաժինների մասին։ Օտարերկրյա ներդրողների մեջ են Royal Dutch Shell-ը եւ Mitsui & Co եւ Mitsubishi Corp ճապոնական առեւտրային տները։
Հագիուդան կրկնել է, որ Ճապոնիան մտադիր է պահպանել բաժինները «Սախալին-2»-ում։ «Մենք պետք է դիտարկենք կոնկրետ քայլերը Ռուսաստանի որոշման մանրամասներն ուսումնասիրելուց հետո»,- ասել է նա։ «Պետական եւ մասնավոր հատվածները կաշխատեն միասին, որպեսզի ապահովեն ՀԲԳ-ի կայուն մատակարարումները Ճապոնիա»,- ասել է նա՝ հույս հայտնելով, որ ընկերությունները կսկսեն նոր իրավաբանական անձի վերափոխման գործընթացը, եթե կարողանան կատարել Ռուսաստանի պահանջները։

Япония намерена сохранить долю в нефтегазовом проекте «Сахалин-1», заявил  министр промышленности Коити Хагиуда после того, как Россия временно запретила западным инвесторам продавать акции ключевых энергетических проектов, передает Reuters.
Проект способствовал диверсификации энергоснабжения Японии, сказал Хагиуда на пресс-конференции. «Сахалин-1 — ценный неближневосточный источник для Японии, которая зависит от Ближнего Востока на 90% импорта сырой нефти», — сказал Хагида.  «Никаких изменений в сохранении интересов японских компаний в нем нет», — сказал он.
Японскому консорциуму «Сахалин Ойл энд Газ Девелопмент» принадлежит 30% «Сахалина-1».
Кроме того, постановление российского правительства от 2 августа предоставило иностранным инвесторам проекта по производству сжиженного природного газа (СПГ) «Сахалин-2» месяц на то, чтобы заявить о своих долях в новом предприятии, которое заменит существующее. В число иностранных инвесторов входят Royal Dutch Shell  и японские торговые дома Mitsui & Co и Mitsubishi Corp.
Хагиуда повторил, что Япония намерена сохранить доли японских компаний  домов в «Сахалине-2». читать   «Нам нужно будет рассмотреть конкретные меры после подтверждения деталей решения России», — сказал он. «Государственный и частный секторы будут работать вместе, чтобы обеспечить стабильные поставки СПГ в Японию», — сказал Хагиуда, выразив на дежду, что компании начнут процедуру преобразования в новое юридическое лицо, если они смогут выполнить условия России.