Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանձնարարել է հրադադարի ռեժիմ սահմանել Ուկրաինայում մարտական շփման գծի ողջ երկայնքով։
«Հաշվի առնելով Սրբազան Կիրիլ Պատրիարքի ուղերձը՝ Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարին հանձնարարում եմ 2023 թվականի հունվարի 6-ի ժամը 12:00-ից մինչեւ 2023 թվականի հունվարի 7-ի ժամը 24:00-ն Ուկրաինայում կողմերի մարտական շփման գծի ողջ երկայնքով հրադադարի ռեժիմ սահմանել:
Ելնելով այն հանգամանքից, որ մարտական գործողությունների շրջաններում ապրում են ուղղափառություն դավանող մեծ թվով քաղաքացիներ, կոչ ենք անում ուկրաինական կողմին հայտարարել հրադադարի ռեժիմ եւ հնարավորություն տալ նրանց Սուրբ Ծննդյան ճրագալույցի, ինչպես նաեւ Քրիստոսի ծննդյան օրը մասնակցել պատարագին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, որը հրապարակվել է Կրեմլի կայքում:

Putin ordered the ceasefire to begin on January 6, the Kremlin said.
Many Orthodox Christians, including those living in Russia and Ukraine, celebrate Christmas on January 6-7.
Patriarch Kirill of Moscow called earlier on Thursday for both sides of the war in Ukraine to observe a Christmas truce.
"Taking into account the appeal of His Holiness Patriarch Kirill, I instruct the Minister of Defence of the Russian Federation to introduce a ceasefire regime along the entire line of contact of the parties in Ukraine from 12.00 on January 6, 2023 to 24.00 on January 7, 2023," Putin said in the order.
Statements from the Kremlin invariably use Russian time.
"Proceeding from the fact that a large number of citizens professing Orthodoxy live in the areas of hostilities, we call on the Ukrainian side to declare a ceasefire and allow them to attend services on Christmas Eve, as well as on Christmas Day," Putin said.