ԱՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված սոցիալական աջակցության ծրագրերն իրականացնելու, աշխատավարձերն ու թոշակները վճարելու եւ կանխիկ դրամաշրջանառության ներքին ընթացքն ապահովելու համար խնդրում ենք բանկային հաշիվներում պահվող դրամական միջոցները կանխիկացնել ըստ անհրաժեշտության (ներդրված է նաեւ կանխիկացման սահմանաչափ), իսկ ազատ կանխիկ միջոցները պահել բանկային հաշիվներում: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարությունը։
«Քանի որ 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից Արցախը գտնվում է շրջափակման մեջ, իսկ ընթացիկ տարվա հունիսի 15-ից լրիվությամբ դադարեցված են նաեւ հումանիտար բեռնափոխադրումները, Արցախում առաջացել է կանխիկ դրամի խնդիր:
ԱՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված սոցիալական աջակցության ծրագրերն իրականացնելու, աշխատավարձերն ու թոշակները վճարելու եւ կանխիկ դրամաշրջանառության ներքին ընթացքն ապահովելու համար խնդրում ենք բանկային հաշիվներում պահվող դրամական միջոցները կանխիկացնել ըստ անհրաժեշտության (ներդրված է նաեւ կանխիկացման սահմանաչափ), իսկ ազատ կանխիկ միջոցները պահել բանկային հաշիվներում:
Խնդրում ենք աջակցել պետությանը, որպեսզի կարողանանք համատեղ ջանքերով հաղթահարել Արցախի ժողովրդի առաջ ծառացած ծանր մարտահրավերները»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Since Artsakh (Nagorno-Karabakh) has been under blockade by Azerbaijan ever since December 12, 2022, and humanitarian cargo transportation to Artsakh has been completely stopped ever since June 15 of this year, a cash problem has arisen in Artsakh, the latter’s ministry of finance and economy informed.
"In order to implement the social support programs defined by the AR [(Artsakh Republic)] government decision, to pay salaries and pensions and to ensure the internal flow of cash circulation, please cash the funds kept in the bank accounts as needed (withdrawal limit is also introduced), and keep the free cash funds in the bank accounts.
"We ask [you] to assist the state so that we can overcome with joint efforts the difficult challenges facing the people of Artsakh," the aforesaid ministry added.