ԱՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված սոցիալական աջակցության ծրագրերն իրականացնելու, աշխատավարձերն ու թոշակները վճարելու եւ կանխիկ դրամաշրջանառության ներքին ընթացքն ապահովելու համար խնդրում ենք բանկային հաշիվներում պահվող դրամական միջոցները կանխիկացնել ըստ անհրաժեշտության (ներդրված է նաեւ կանխիկացման սահմանաչափ), իսկ ազատ կանխիկ միջոցները պահել բանկային հաշիվներում: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարությունը։
«Քանի որ 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից Արցախը գտնվում է շրջափակման մեջ, իսկ ընթացիկ տարվա հունիսի 15-ից լրիվությամբ դադարեցված են նաեւ հումանիտար բեռնափոխադրումները, Արցախում առաջացել է կանխիկ դրամի խնդիր:
ԱՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված սոցիալական աջակցության ծրագրերն իրականացնելու, աշխատավարձերն ու թոշակները վճարելու եւ կանխիկ դրամաշրջանառության ներքին ընթացքն ապահովելու համար խնդրում ենք բանկային հաշիվներում պահվող դրամական միջոցները կանխիկացնել ըստ անհրաժեշտության (ներդրված է նաեւ կանխիկացման սահմանաչափ), իսկ ազատ կանխիկ միջոցները պահել բանկային հաշիվներում:
Խնդրում ենք աջակցել պետությանը, որպեսզի կարողանանք համատեղ ջանքերով հաղթահարել Արցախի ժողովրդի առաջ ծառացած ծանր մարտահրավերները»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Просим по мере необходимости обналичивать денежные средства, хранящиеся на банковских счетах, а свободные наличные деньги держать на банковских счетах. Об этом говорится в сообщении, распространенном Министерством финансов Арцаха.
«Поскольку с 12 декабря 2022 г. Арцах находится в блокаде, а с 15 июня текущего года полностью приостановлены и гуманитарные грузоперевозки, в Арцахе возникла проблема с наличными.
С целью реализации программ социальной поддержки, определенных решением правительства Арцаха, выдачи зарплат, пенсий и обеспечения внутреннего процесса наличного денежного обращения, просим по мере необходимости обналичивать денежные средства, хранящиеся на банковских счетах, а свободные наличные деньги держать на банковских счетах.
Просим поддержать государство, чтобы совместными усилиями преодолеть сложные вызовы, стоящие перед народом Арцаха», - говорится в сообщении.