Սուրբ Աստվածածին վանքում Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն ընդունել է պապական եպիսկոպոս Պաուլո Պորչիային։  Այս մասին հայտնում է Կաթողիկոսարանը։
Ավելի քան մեկ ժամ տեւած հանդիպմանը քննարկվել են Լիբանանի նախագահական ընտրությունները, Մեծի Տանն Կիլիկիոյի եւ Վատիկանի հարաբերությունները, միջեկեղեցական այլ հարցեր։
«Վեհափառ Հայրապետը հատուկ կերպով պապական նվիրակի ուշադրությանը ներկայացրեց ավելի քան 8 ամիս Ադրբեջանի կողմից շրջափակված Արցախի ներկա վիճակը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Արամ Ա. Կաթողիկոս հիշեցրել է, որ «հայ եկեղեցին ու հայ ազգը միշտ երախտապարտ են եղել Հայաստանի ու Արցախի հարցով Նորին Սրբություն Ֆրանսիս Պապին եւ ընդհանրապես Վատիկանի զորակցական դիրքորոշումներին եւ հայտարարությունների համար»։
«Գիտենք, որ Պապը Արցախի շրջափակման առիթով իր մտահոգությունը հայտնել էր ու շեշտել՝ հնարավոր ջանքերով այն վերջ տալու անհետաձգելի հրամայականը»,- ասել է նա։
Շարունակելով իր խոսքը՝ Հայրապետն ասել է. «Մեր ազգի ջերմ սպասումն է, որ Արցախի նկատմամբ Վատիկանը շարունակի զանազան կերպերով իր զորակցությունը արտահայտել, հատկապես միջազգային շրջանակներում»։

Catholicos Aram I of the Great House of Cilicia of the Armenian Apostolic Church received papal nuncio Bishop Paolo Porzia, reports the Catholicosate of Great House of Cilicia.
The Lebanese presidential elections, relations between the Great House of Cilicia and the Vatican, as well as some other inter-church matters were discussed at the meeting that lasted more than an hour.
Also, Aram I briefed the papal nuncio on the current situation in Artsakh (Nagorno-Karabakh), which has been under a blockade by Azerbaijan for more than eight months now.
The Catholicos of the Great House of Cilicia recalled that the Armenian Church and the Armenian nation have always been grateful to Pope Francis on the issue of Armenia and Artsakh, and in general for the supporting positions and statements of the Vatican.
"We know that the Pope had expressed his concern about the blockade of Artsakh and emphasized the urgent imperative to end it with all possible efforts," Aram I said. "It is the warm expectation of our nation that the Vatican will continue to express its support to Artsakh in various ways, especially in international frameworks."