Այսօր՝ օգոստոսի 9-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 10 բուժառուներ ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ եւ ուղեկցությամբ տեղափոխվել են Հայաստանի մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հաղորդում են ԱՀ առողջապահության նախարարությունից:
Նշված 10 բուժառուները ստանում են ծրագրային հեմոդիալիզ, սակայն դեղորայքի եւ բժշկական պարագաների սակավության պատճառով չեն կարողանում ստանալ անհրաժեշտ բուժօգնություն եւ կանգնել են մահվան վտանգի առջեւ։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 9 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արեւիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 30 երեխա 7-ը գտնվում է նորածնային եւ վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 85 հիվանդ, 10 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

Ten patients from the Republican Medical Center of Artsakh (Nagorno-Karabakh) were transported Wednesday to specialized medical institutions of Armenia, with accompanying persons as well as the mediation and escorting by the International Committee of the Red Cross (ICRC), informs the Artsakh Ministry of Health.
These ten patients are receiving scheduled hemodialysis; but due to the scarcity of medicines and medical supplies in Artsakh because of the ongoing blockade of Artsakh by Azerbaijan, they are unable to receive the necessary medical care and face the risk of death.
And nine patients, who had been transferred to Armenia for medical treatment within the framework of state funding, are expected to return to Artsakh during the day with ICRC vehicles, and together with their accompanying persons.
Thirty children are currently receiving inpatient treatment at Arevik Medical Center in Artsakh, and seven of them are at the neonatal and intensive care units.
And 85 patients are receiving inpatient treatment at the Republican Medical Center, ten of them are at the intensive care unit, and four of these ten are in critical condition.