Այսօր՝ օգոստոսի 9-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 10 բուժառուներ ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ եւ ուղեկցությամբ տեղափոխվել են Հայաստանի մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հաղորդում են ԱՀ առողջապահության նախարարությունից:
Նշված 10 բուժառուները ստանում են ծրագրային հեմոդիալիզ, սակայն դեղորայքի եւ բժշկական պարագաների սակավության պատճառով չեն կարողանում ստանալ անհրաժեշտ բուժօգնություն եւ կանգնել են մահվան վտանգի առջեւ։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 9 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արեւիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 30 երեխա 7-ը գտնվում է նորածնային եւ վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 85 հիվանդ, 10 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

10 пациентов из ЗАО «Республиканский медицинский центр» Министерства здравоохранения Арцаха при посредничестве и сопровождении МККК 9 августа были доставлены в специализированные медицинские центры Армении.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства здравоохранения Арцаха, 10 упомянутых пациентов находятся на плановом гемодиализе, но из-за нехватки медикаментов и предметов медицинского назначения не могут получить необходимую медицинскую помощь и их жизнь находится под угрозой.
В течение дня на автомобилях МККК планируется вернуть в Арцах 9 пациентов вместе с сопровождающими, которые в свое время были направлены в Армению для лечения в рамках госзаказа.
На данный момент стационарное лечение в медобъединении «Аревик» получают 30 детей.
В ЗАО «Республиканский медицинский центр» стационарное лечение получают 85 больных, 10 человек находятся в отделении реанимации, 4 из них пребывают в крайне тяжелом состоянии.