Աղդամով ճանապարհն ի վերջո կբացվի։ Այս մասին «Коммерсантъ» թերթին ասել է տարածաշրջանի իրավիճակին ծանոթ զրուցակիցը ռուսական պետական կառույցներում։
Նրա խոսքով՝ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովն առաջարկել է տարբերակ, որին սկզբում համաձայնել են թե՛ ադրբեջանական կողմը, թե՛ արցախցիները։ Դրա էությունն այն էր, որ բացվի Աղդամով ճանապարհը եւ դրանով սկսվի անհրաժեշտ ամեն ինչի ներկրումը ԿԽՄԿ-ի միջոցով։ Իսկ այդ տեղով շարժման սկսվելուց ուղիղ մեկ օր հետո, համաձայն Մոսկվայի առաջակի, կվերականգնվեր նաեւ շարժումը Լաչինի միջանցքով։ «Այս տարբերակը բարձր պատրաստվածություն ուներ»,- ասել է «Ъ»-ի աղբյուրը։
Մոսկվայում իրադրությունը գնահատում են որպես շատ բարդ եւ կարծում են, որ Բաքուն զիջումների տրամադրված չէ։ «Իրավիճակն ինչ-որ կերպ հանդարտեցնելու բոլոր փորձերը, որոնք նախաձեռնում ենք մենք, արեւմտականները, միջազգային կազմակերպությունները, ոչ մի բանի չեն հանգեցնում։ Բաքուն չի նահանջում»,- նշել է նա։
Ընդ որում՝ նշել է նա, Արցախի իշխանությունները եւս համառում են։
Բայց, նրա խոսքով, Ստեփանակերտը հետո պայման է առաջադրել, որպեսզի Լաչինը բացվի ոչ թե 24 ժամ հետո, այլ անմիջապես, հետո ԼՂՀ-ն հայտարարել է, որ Աղդամով չպետք է ադրբեջանական ծագման ապրանքներ մատակարարվեն, հետո տեղի ունեցավ Վագիֆ Խաչատրյանի հետ կապված սկանդալը, որի անհապաղ ազատ արձակումն են պահանջում ԼՂՀ իշխանությունները։ Արդյունքում՝ փոզխիջում չստացվեց։

Дорога через Агдам в итоге будет открыта. Об этом заявил газете «Коммерсантъ» собеседник в российских госструктурах, знакомый с ситуацией в регионе.
По его словам, глава МИД РФ Сергей Лавров предлагал вариант, на который поначалу согласились было и азербайджанская сторона, и карабахцы. Его суть состояла в том, чтобы открылась дорога через Агдам и по ней начался завоз всего необходимого через МККК. А ровно через сутки после начала движения в этом месте, согласно предложению Москвы, возобновлялось и движение в Лачинском коридоре. «Такой вариант был в высокой степени готовности»,— говорит источник «Ъ».
В Москве обстановку оценивают как очень сложную и считают, что Баку на уступки не настроен. «Все попытки ситуацию как-то успокоить, которые предпринимаем мы, западники, международные организации, ни к чему не приводят. Баку не сдает назад»,— отметил он.
При этом, отмечает он, власти НКР также упираются.
Но, по его словам, Степанакерт потом выдвинул условие, чтобы Лачин открылся не через 24 часа, а сразу, затем НКР заявила, что через Агдам не должны поставляться товары азербайджанского происхождения, потом случился скандал с Вагифом Хачатряном, чьего немедленного освобождения потребовали власти НКР. В итоге компромисса не получилось.