ՀՀ քաղաքացիները ապօրինի անցակետով անարգել չեն տեղաշարժվել: Այս մասին հայտարարել է Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը:
«Երբ Լաչինի միջանցքով հազիվ վերականգնվել է ԿԽՄԿ Ստեփանակերտի գրասենյակի միջոցով բուժառուներին ՀՀ բուժհաստատություններ տեղափոխելու գործընթացը եւ ամեն երթ կազմակերպելու համար մի քանի օր տեւող բանակցություններ են վարվում, որպեսզի ԿԽՄԿ տարբերանշանը կրող մեքենայից քաղաքացիական անձ չառեւանգվի, Ադրբեջանը երեկ տեղեկություն է հրապարակել, թե իբր տեսեք՝ ինչպես են ՀՀ քաղաքացիները անարգել անցնում Հակարիի կամրջի վրա տեղադրված «անցակետով»: Զարմանալիորեն այդ պահին նույն վայրում էին հայտնվել նաեւ թուրքական լրատվամիջոցները, այդ մասին ահազանգում է  Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը․
«Իրականում սակայն «անցակետով» անցած անձինք հանդիսանում էին Արցախում ռուսական խաղաղապահ ուժերի զորակազմում քաղաքացիական ծառայություն իրականացնող անձինք, նրանք «անցակետ» են տեղափոխվել խաղաղապահ ուժերի կողմից եւ նրանց տրանսպորտային միջոցներով: Իսկ ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի նիստից առաջ Ադրբեջանը փորձել է այդ դեպքն օգտագործել՝ հերթական բեմականացման նպատակով:
Տեսանյութերից ակնհայտորեն դիտվում է, թե ինչպես են ռուս խաղաղապահների տրանսպորտային միջոցները 14.08.2023թ. նրանց տեղակայման վայրից ճանապարհվում Լաչինի միջանցքի ուղղությամբ եւ ինչպես են «անցակետում» խաղաղապահների տեղակայման վայրից մարդիկ անցնում Հայաստանի Հանրապետություն»,- նշել է նա։

Armenian citizens did not move unhindered through the illegal checkpoint, Artsakh (Nagorno-Karabakh) Minister of State Gurgen Nersisyan stated.
"When the process of transporting medical patients to medical facilities in Armenia through the ICRC Stepanakert office has barely been restored through the Lachin corridor and several days of negotiations are being held to organize each trip so that a civilian is not abducted from a car bearing the ICRC logo, Azerbaijan published information yesterday as if to see how Armenian citizens pass through the ‘checkpoint’ installed on the Hakari bridge unhindered. Surprisingly, the Turkish media also appeared at the same place at that moment, the Artsakh state minister noted.
"In reality, however, the persons who passed through the ‘checkpoint" were persons performing civil service in the Russian peacekeeping forces’ contingent in Artsakh, they were taken to the ‘checkpoint’ by the peacekeeping forces and their vehicles. And before the meeting of the UN Security Council, Azerbaijan tried to use that incident for the purpose of another staging,”
"From the videos, it is clearly seen how the vehicles of the Russian peacekeepers travel from their location of deployment in the direction of the Lachin corridor on 14.08.2023 and how people from the location of deployment of the peacekeepers cross into the Republic of Armenia at the ‘checkpoint,’" Gurgen Nersisyan noted.