Թուրքիայի մի շարք քաղաքական գործիչներ, գրողներ եւ մարդու իրավունքների պաշտպաններ դիմել են միջազգային հանրությանը՝ կոչ անելով միջամտել Լեռնային Ղարաբաղի հումանիտար ճգնաժամի հարցում՝ կապված Ադրբեջանի շրջափակման հետ։ Այս մասին տեղեկացրել է Gercek News-ը։
«Թուրք ինտելեկտուալների մի խումբ դիմում է համաշխարհային հանրությանը՝ կոչ անելով անհապաղ միջամտել պոտենցիալ աղետի կանխմանը եւ մարդկանց տառապանքների թեթեւացմանը։
Անխիղճ շրջափակումը, որը հավանության է արժանանում Բաքվի կառավարության կողմից եւ վայելում է Անկարայի աջակցությունը, ոչ միայն մեկուսացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը, այլեւ վերահաս ցեղասպանության երկյուղներ է առաջացրել։ Այս լուրջ իրավիճակը թուրք ազդեցիկ գործիչներին դրդել է բարձրացնել իրենց ձայնը՝ հանդես գալով միջազգային գործողությունների օգտին, որպեսզի դադարեցվի շրջափակումը եւ փրկարար օղակ առաջարկվի պաշարված բնակիչներին»,- գրել է ԶԼՄ-ն։
Կոչի էությունն այն համոզմունքն է, որ անթույլատրելի է սպասել, մինչեւ որ հումանիտար աղետ տեղի ունենա։
«Ակնհայտ է, որ առաջին անհրաժեշտության իրերը չեն կարող հասնել Ղարաբաղ, եւ բնակիչները հայտնվել են ծուղակում՝ չունենալով շտապ բուժօգնության հասանելիություն։ Ճգնաժամի խորացմանը զուգընթաց եւ ի հաստատումն միջազգային հանրության անհանգստության՝ Բաքվի դիկտատոր Իլհամ Ալիեւը շարունակում է բացահայտ եւ անընդհատ սպառնալ Ղարաբաղի ժողովրդին այն աստիճանի, որ Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն կարեւոր հոդված է հրապարակել, որն Ալիեւի գործողությունները Ղարաբաղում որակում է որպես ցեղասպանություն»,- նշվել է խմբի հայտարարությունում, որի մեջ կոչ է պարունակվում բոլոր պետություններին, միջազգային կազմակերպություններին, մասնավորապես Միավորված Ազգերի Կազմակերպությանը եւ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին, ինչպես նաեւ Միջազգային ընկերակցությանը՝ միջազգային հանրությունը պետք է ակտիվ դիրքորոշում որդեգրի։

A number of politicians, writers, and human rights advocates in Turkey have called on the international community to intervene in the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh due to its ongoing blockade by Azerbaijan, Gercek News reported.
"A group of Turkish intellectuals has appealed to the world community, calling for immediate intervention to prevent a potential disaster and alleviate people's suffering," the aforesaid medium wrote.
"The ruthless blockade, approved by the Baku government and supported by Ankara, has not only isolated the Armenian population of Nagorno-Karabakh, but has also raised fears of impending genocide. This serious situation has prompted Turkish influential figures to raise their voice, advocating for international actions to end the blockade and offer a lifeline to the besieged residents," Gercek News added.
The essence of this call is the conviction that it is not permissible to wait until a humanitarian disaster occurs in Nagorno-Karabakh.
"It is obvious that basic necessities cannot reach Karabakh, and residents are trapped without access to emergency medical care. Along with the deepening of the crisis and in confirmation of the concern of the international community, the dictator of Baku, Ilham Aliyev, continues to openly and constantly threaten the people of Karabakh to the extent that the former chief prosecutor of the International Criminal Court, Luis Moreno Ocampo, published an important article which qualifies Aliyev's actions in Karabakh as genocide,” the aforesaid group noted in their statement, which contains a call to all countries and international organizations that the international community should take an active position in this regard.