Ադրբեջանի իշխանությունները շրջագայություն են կազմակերպել օտարերկրյա դիվանագետների համար՝ Աղդամի ճանապարհին ծանոթացնելու նպատակով։
ԶԼՄ-ների տեղեկացմամբ՝ ուղեւորությանը մասնակցում են մոտ 100 օտարերկրյա դիվանագետներ 45 երկրներից եւ մի շարք միջազգային կազմակերպություններից։
«Ուղեւորության նպատակը դիվանագետներին Ղարաբաղի տնտեսական գոտու ճանապարհային ենթակառուցվածքին՝ Աղդամ-Խանքենդի ավտոճանապարհին եւ Բարդա-Աղդամ երկաթուղուն ծանոթացնելն է»,- ԶԼՄ-ները մեջբերել են Ադրբեջանի ԱԳՆ տեղեկությունը։
Ինչպես մինչ այդ հայտարարել էր Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը, Բաքվում ճանապարհի բացումը դիտարկում են որպես «առաջին քայլ ինտեգրման ճանապարհին»։
Այնինչ, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը միանշանակ հայտարարել է, որ ոչ ճանապարհի բացման, ոչ, առավել եւս, «ինտեգրման» մասին խոսք լինել չի կարող։

The authorities of Azerbaijan have organized a tour for foreign diplomats in order to familiarize them with the Aghdam motorway, which is being proposed to Artsakh (Nagorno-Karabakh).
About 100 foreign diplomats from 45 countries and a number of international organizations are participating in this trip, the Azerbaijani media reported.
"The purpose of the trip is to acquaint the diplomats with the road infrastructure of the Karabakh economic zone: the Aghdam-Khankendi [(Stepanakert)] motorway and the Barda-Aghdam railway," the Azerbaijani media added, quoting the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan.
As the Azerbaijani presidential staff announced earlier, Baku considers the use of the motorway via Aghdam town as the first step on the path of "reintegration of Karabakh Armenians."
On the other hand, Nagorno-Karabakh has clearly stated that there can be no question of using this motorway, nor, even more so, of any integration.