Ռուսաստանը Թուրքիայի ուշադրությանն է ներկայացրել, թե ինչ պետք է անի Արևմուտքը՝ հացահատիկի գործարքը վերականգնելու համար, հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը՝ Մոսկվայում իր թուրք գործընկեր Հաքան Ֆիդանի հետ բանակցություններից հետո։
«Խոսեցինք, իհարկե, այն խնդրի մասին, որն առաջացավ ուկրաինական նավահանգստներից հացահատիկի արտահանման սևծովյան նախաձեռնության դադարեցումից հետո։ Մենք մեր թուրք գործընկերներին փոխանցեցինք մեր ըմբռնումը, թե ինչ պետք է արվի Արևմուտքում, առաջին հերթին, այս նախաձեռնության կենսունակությունը վերականգնելու համար»,- ասել է նախարարը մամուլի ասուլիսի ժամանակ, փոխանցում է РИА Новости-ն։
Հացահատիկի գործարքը դադարեցվել է հուլիսի 18-ին, երկուշաբթի օրը Ռուսաստանի Դաշնությունը տեղեկացրել է Թուրքիային, Ուկրաինային և ՄԱԿ-ին՝ դրա երկարաձգման դեմ իր առարկության մասին։ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ավելի վաղ նշել էր, որ Ռուսաստանի հետ գործարքի պայմանները չեն պահպանվել՝ չնայած ՄԱԿ-ի ջանքերին, քանի որ արևմտյան երկրները չեն պատրաստվում կատարել իրենց խոստումները։ Պուտինը բազմիցս նշել է, որ Արևմուտքն ուկրաինական հացահատիկի մեծ մասն արտահանել է իրենց երկրներ, և գործարքի հիմնական նպատակը՝ հացահատիկի մատակարարումը կարիքավոր երկրներին, այդ թվում՝ աֆրիկյաններին, այդպես էլ չի իրականացվել։
Սեւծովյան հացահատիկի նախաձեռնության գործունեությունը դադարեցնելուց և ծովային մարդասիրական միջանցքը փակելուց հետո, 2023 թվականի հուլիսի 20-ի կեսգիշերից ուկրաինական նավահանգիստներ ուղևորվող բոլոր նավերը կդիտարկվեն որպես ռազմական բեռների պոտենցիալ փոխադրող և կհամարվեն ներգրավված ուկրաինական հակամարտությունում՝ Կիևի ռեժիմի կողմից, չորեքշաբթի հայտնել է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։

Россия довела до сведения Турции, что должны сделать на Западе для восстановления зерновой сделки, заявил глава МИД России Сергей Лавров по итогам переговоров с турецким коллегой Хаканом Фиданом в Москве.
«Говорили разумеется о проблеме, которая сложилась после прекращения черноморской инициативы по вывозу зерна из украинских портов. Мы довели до турецких партнеров наше понимание того, что необходимо сделать на Западе, прежде всего, для восстановления жизнеспособности этой инициативы», - сказал министр на пресс-конференции, передает РИА Новости.
Действие зерновой сделки прекратилось с 18 июля, в понедельник РФ уведомила Турцию, Украину и ООН о возражении против ее продления. Президент России Владимир Путин ранее отмечал, что условия сделки в отношении России не выполнялись, несмотря на усилия ООН, потому что западные страны не собирались исполнять обещания. Путин неоднократно указывал, что Запад вывозил большую часть украинского зерна в свои государства, а главная цель сделки - поставки зерна нуждающимся странам, включая африканские - так и не была реализована.
После прекращения функционирования черноморской зерновой инициативы и сворачивания морского гуманитарного коридора все суда, следующие в акватории Черного моря в украинские порты, с полуночи 20 июля 2023 года будут рассматриваться как потенциальные перевозчики грузов военного назначения и считаться вовлеченными в украинский конфликт на стороне киевского режима, сообщили в среду в Минобороны РФ.