Հռոմի ստատուտի վավերացումն ուղղված է միայն պետական շահերին եւ ուրիշ ոչ մի բանի, այն ոչ մի կապ չունի Ռուսաստանի իրադարձությունների հետ։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում սեպտեմբերի 14-ին ասել է ՀՀ արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը։
Նրա խոսքով՝ Հռոմի ստատուտի վավերացման նախագիծը ներկայացվել է շատ ավելի առաջ, քան քրեական դատարանի հայտնի որոշումը (Միջազգային քրեական դատարանի որոշումը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ձերբակալման օրդեր տալու մասին- խմբ.)։
Նա հավաստիացրել է, որ Հռոմի ստատուտի վավերացումն ուղղված է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա նոր քրեաիրավական լծակների ավելացմանը։ «Դա թույլ կտա միջազգային դատական համակարգին պարզել եւ հետաքննել այդ նույն ռազմական հանցագործությունները Հայաստանի դեմ»,- նշել է Մինասյանը։

Ратификация Римского статута направлена на государственные интересы и больше ни на что, она не имеет никакого отношения к событиям, связанным с Россией. Об этом в беседе с журналистами 14 сентября заявил министр юстиции Армении Григор Минасян.
По его словам, проект ратификации Римского статута был представлен намного раньше, чем известное решение (решение Международного уголовного суда о выдаче ордера на арест президента России Владимира Путина – ред.).
Он заверил, что ратификация Римского статута направлена на увеличение новых уголовно-правовых рычагов на суверенной территории Армении. «Это позволит международной судебной системе выявить и расследовать те же военные преступления против Армении», – отметил Минасян.