Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին օրենքով հաշվառումը որեւէ հասցեում իրականացվում է կամ սեփականատիրոջ համաձայնությամբ, կամ ոստիկանության կողմից ստուգման իրականացման արդյունքում: Այս մասին, յսօր՝ սեպտեմբերի 17-ին, ԿԸՀ-ում մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀ ՆԳՆ Միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը՝ անդրադառնալով կոնկրետ հասցեներում մեծաթիվ անձանց հաշվառման առկայության փաստին:
«Անձը դիմում է ներկայացնում, ցանկանում է հաշվառվել որեւէ հասցեում. դրա համար անհրաժեշտ պայմանը կամ սեփականատիրոջ համաձայնություն է, կամ փաստացի հաշվառման պարագայում ոստիկանության աշխատակցի կողմից տրվող համապատասխան տեղեկանքը: Որեւէ օրենսդրական սահմանափակում չկա, թե կոնկրետ հասցեի վրա որքան անձ կարող է հաշվառված լինել»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով նրան, որ շատերը բողոքում են, որ պարզել են, որ իրենց տան վրա հաշվառված մարդիկ կան, Արմեն Ղազարյանն ասաց. «Սեփականատերը կարող է անձին հաշվառումից հանել: Չկա պարտադիր պահանջ այդ անձի կարծիքը հաշվի առնել:

Согласно закону о государственном реестре населения, регистрация по любому адресу осуществляется либо с согласия владельца, либо в результате проверки со стороны полиции. Об этом заявил на пресс-конференции 17 сентября в ЦИК Армении начальник Службы миграции и гражданства МВД РА Армен Казарян, касаясь факт наличия регистрации большого количества лиц по конкретным адресам.
«Человек подает заявление, он хочет зарегистрироваться по какому-то адресу. Для этого необходимым условием является либо согласие владельца, либо в случае фактической регистрации соответствующая справка, выданная сотрудником полиции. Законодательного ограничения по части того, сколько лиц могут быть зарегистрированы по конкретному адресу, нет», - заявил Казарян.
Касаясь жалоб граждан на то, что на их адреса зарегистрированы люди, чиновник отметил: «Владелец может снять человека с учета. Не существует обязательного требования учета мнения данного человека».
В свою очередь, представитель Центральной избирательной комиссии Армении отметил, что ЦИК не имеет права снять с регистрации какого-либо человека.