Էմանուել Մակրոնը երեքշաբթի՝ հուլիսի 16-ին վերջապես ընդունել է Ֆրանսիայի վարչապետ Գաբրիել Աթալի հրաժարականը։
Գաբրիել Աթալը «կառավարության անդամների հետ միասին ապահորվում է, որ ընթացիկ գործերը լուծվեն մինչև նոր կառավարության նշանակումը», - ճշտել են Ելիսեյան պալատում:
«Որպեսզի այս շրջանը հնարավորինս արագ ավարտվի, հանրապետական ​​ուժերը պետք է միասին աշխատեն՝ ֆրանսիացի ժողովրդին ծառայող նախագծերի և գործողությունների շուրջ միասնություն կառուցելու համար,», - հավելել է Ֆրանսիայի նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Նախագահնավելի վաղ հրաժարվել էր Աթալի հրաժարականից օրենսդրական ընտրությունների հաջորդ օրը։ Նախագահական ճամբարը, ըստ էության, Նոր ժողովրդական ճակատից հետո զբաղեցնում էր երկրորդ տեղը:
Պետության ղեկավարն ավելի վաղ Գաբրիել Աթալին խնդրել էր երկրի կայունությունն ապահովելու համար «առայժմ» չլքել վարչապետի պաշտոնը։
34 տարեկանում նշանակված կառավարության ղեկավարի պաշտոնում Գաբրիել Աթալը հինգերորդ հանրապետության ամենաերիտասարդ վարչապետն ու Եվրամիության ամենաերիտասարդ կառավարության ղեկավարն էր։

Отставка премьер-министра Франции Габриэля Атталя была окончательно принята Эммануэлем Макроном во вторник, 16 июля.
Габриэль Атталь «обеспечивает вместе с членами правительства решение текущих дел до назначения нового правительства», уточнили в Елисейском дворце.
«Чтобы этот период закончился как можно быстрее, республиканские силы должны работать вместе, чтобы построить единство вокруг проектов и действий на службе французского народа», добавили в пресс-службе президента Франции.
Первоначально президент отказался от этой отставки на следующий день после выборов в законодательные органы. Президентский лагерь фактически занял второе место по количеству мест после Нового народного фронта.
Габриэль Атталь объявил об этом решении в тот же вечер, после разгрома президентского лагеря. Глава государства попросил его остаться премьер-министром «пока», чтобы «обеспечить стабильность страны», пишет BFMTV.
Назначенный главой правительства всего в 34 года, он стал самым молодым премьер-министром Пятой республики и самым молодым главой правительства Европейского Союза.