Դեմոկրատների գրեթե երկու երրորդը կարծում է, որ նախագահ Ջո Բայդենը պետք է դուրս մնա նախագահական մրցապայքարից և թույլ տա, որ իր կուսակցությունը այլ թեկնածու առաջադրի, ըստ նոր հարցման՝ կտրուկ հերքելով նրա պնդումը, թե «միջինվիճակագրական դեմոկրատները» դեռ իր հետ են, անգամ եթե որոշ «աղմկոտ անուններ» նրանից երես են թեքել, հայտնել է Associated Press-ը։
Հանրային կապերի AP-NORC հետազոտությունների կենտրոնի անցկացրած նոր հարցումը միաժամանակ ցույց է տվել, որ 10 դեմոկրատներից միայն 3-ն է չափազանց կամ շատ վստահ, որ Բայդենը ՝ նախագահի պաշտոնում արդյունավետորեն ծառայելու հմար բավարար մտավոր կարողություններ ունի:
Անհասկանալի է, թե արդյոք Թրամփի դեմ մահափորձն ազդե՞լ են Բայդենի մասին մարդկանց կարծիքի վրա, սակայն մահափորձից հետո անցկացված մի քանի հարցումներ նրա հեռանկարները բարելավվելու մասին նշաններ ցույց չեն տվել:
Ընդսմին, երբ ԱՄՆ փոխնախագահ Քամալա Հարիսը լրացուցիչ ուշադրության է արժանանում Բայդենի հրաժարականի մասին խոսակցությունների ֆոնին, հարցման արդյունքում պարզվել է, որ Հարիսի նկատմամբ բարեհաճության վարկանիշը համապատասխանում է Բայդենի վարկանիշին, բայց Հարիսի մասին բացասական կարծիք ունեցող ամերիկացիների մասնաբաժինը փոքր-ինչ ցածր է:
Հարցումը որոշ ապացույցներ է տալիս, որ սևամորթ դեմոկրատները Բայդենի ամենաուժեղ կողմնակիցներից են. հարցվածների մոտ կեսը կարծում է, որ նա պետք է շարունակի քարոզարշավը՝ 10 սպիտակամորթ և իսպանախոս դեմոկրատներից մոտ 3-ի համեմատ: Ընդհանուր առմամբ, 10 ամերիկացիներից յոթը կարծում է, որ Բայդենը պետք է հրաժարվի ընտրություններին մասնակցելուց, ընդ որում դեմոկրատները միայն մի փոքր ավելի քիչ են, քան հանրապետականներն ու անկախները, հայտարարում, որ նա պետք է ճանապարհ բացի նոր թեկնածուի համար: 10 ամերիկացիներից մոտ 6-ը ցանկանում է, որ Դոնալդ Թրամփը հեռանա նախագահական մրցապայքարից, սակայն հանրապետականներն այս ճամբարում համեմատաբար քիչ են:
Ինչ վերաբերում է Բայդենին, ապա մինչև 45 տարեկան դեմոկրատների երեք քառորդը ցանկանում է, որ Բայդենը լքի պաշտոնը, ի հակադրություն  10 տարեց դեմոկրատներից մոտ 6-ի:
Մեծ է հավանականությունը, որ այս բոլոր վերջին իրադարձությունների պատճառով ամերիկացիները համարում են, որ Թրամփն ավելի հավանական է, որ հաղթի Բայդենին 2024 թվականի ընտրություններում՝ 42%-ն ընդդեմ 18%-ի:

Согласно новому опросу, почти две трети демократов считают, что президент Джо Байден должен выйти из президентской гонки и позволить своей партии выдвинуть другого кандидата, что резко опровергает его заявление после дебатов о том, что «среднестатистические демократы» по-прежнему с ним, даже если некоторые «громкие имена» отвернулись от него, сообщает АР.
Новый опрос, проведенный Центром исследований общественных связей AP-NORC, также показал, что только около 3 из 10 демократов чрезвычайно или очень уверены в том, что у него есть умственные способности для эффективной работы на посту президента.
Неясно, повлияла ли стрельба на мнение людей о Байдене, но небольшое количество опросов, проведенных после стрельбы, не дало никаких ранних признаков того, что его перспективы улучшились.
Между тем, поскольку вице-президент США  Камала Харрис подвергается дополнительному пристальному вниманию на фоне разговоров о том, следует ли Байдену уйти в отставку, опрос показал, что ее рейтинг благосклонности аналогичен его рейтингу, но доля американцев, которые имеют о ней неблагоприятное мнение, немного ниже.
Опрос дает некоторые доказательства того, что чернокожие демократы являются одними из самых сильных сторонников Байдена: примерно половина опрошенных считают, что он должен продолжать баллотироваться, по сравнению примерно с 3 из 10 белых и испаноязычных демократов. В целом, семь из 10 американцев считают, что Байдену следует отказаться от участия в выборах, при этом демократы лишь немногим реже, чем республиканцы и независимые, заявляют, что ему следует уступить место новому кандидату. Примерно 6 из 10 американцев хотят, чтобы президентскую гонку покинул Дональд Трамп, но республиканцев в этом лагере относительно немного.
Что касается Байдена, три четверти демократов в возрасте до 45 лет хотят, чтобы Байден покинул свой пост, по сравнению примерно с 6 из 10 демократов старшего поколения.
Из-за всех этих недавних событий американцы с гораздо большей вероятностью считают, что скорее Трамп способен победить Байдена на выборах 2024 года - 42% против 18%. Около четверти опрошенных считают, что эти два кандидата в равной степени способны победить.