ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը նախատեսում է ժամանակավոր իրավական կարգավիճակից զրկել Ռուսաստանի հետ հակամարտությունից փախած մոտ 240 հազար ուկրաինացիների, հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով բարձրաստիճան աղբյուրներին։
Այս քայլը, որը ակնկալվում էր դեռևս ապրիլին, կդառնա ուկրաինացիների ջերմ ընդունելության ապշեցուցիչ շրջադարձը նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի օրոք:
Ուկրաինացիների համար նախատեսված պաշտպանության չեղարկումը սկսվել է մինչեւ այն, երբ Թրամփը հրապարակավ վիճեց Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ անցյալ շաբաթ:
Աղբյուրները նշում են, որ դա Թրամփի վարչակազմի ավելի լայն ջանքերի մի մասն է՝ զրկելու ավելի քան 1,8 միլիոն միգրանտների օրինական կարգավիճակից, որոնց թույլատրված է մուտք գործել ԱՄՆ՝ Բայդենի վարչակազմի օրոք մեկնարկած ժամանակավոր մարդասիրական ազատագրման ծրագրերի շրջանակներում:
Ներքին անվտանգության դեպարտամենտի խոսնակ Տրիսիա ՄաքԼաֆլինը հայտնել է, որ գործակալությունը այս պահին հայտարարություններ չունի անելու:
Թրամփի գործադիր հրամանը, որը տրվել է հունվարի 20-ին, կոչ է արել Ներքին գործերի նախարարությանը «դադարեցնել պայմանական վաղաժամկետ ազատման բոլոր կատեգորիկ ծրագրերը»։
Վարչակազմը նախատեսում է վաղաժամկետ դադարեցնել շուրջ 530,000 կուբացիների, հաիթցիների, նիկարագուացիների և վենեսուելացիների վաղաժամկետ ազատումը, ըստ Թրամփի պաշտոնյայի և խնդրին ծանոթ մարդկանցից մեկի՝ անանունության պայմանով խոսելով ներքին քննարկումները քննարկելու համար: Այս երկրների քաղաքացիների պայմանական վաղաժամկետ ազատումը դադարեցնելու ծրագրի մասին առաջին անգամ հայտնել է CBS News-ը:

Администрация президента США Дональда Трампа планирует лишить временного юридического статуса около 240 000 украинцев, которые бежали из-за конфликта с Россией, сообщает  Reuters со ссылкой на высокопоставленные источники.
Этот шаг, который ожидается уже в апреле, станет ошеломляющим изменением того радушного приема, который украинцы получили при администрации президента Джо Байдена.
Запланированное отмена мер защиты для украинцев началось еще до того, как Трамп публично поссорился с президентом Украины Владимиром Зеленским на прошлой неделе.
По словам источников, это является частью более широких усилий администрации Трампа по лишению правового статуса более 1,8 миллиона мигрантов, которым разрешен въезд в США в рамках программ временного гуманитарного освобождения, запущенных при администрации Байдена.
Представитель Министерства внутренней безопасности США Триша Маклафлин заявила, что на данный момент у ведомства нет никаких заявлений.
Исполнительный указ Трампа, изданный 20 января, призывал Министерство внутренних дел «прекратить все программы условно-досрочного освобождения по категориям».
Администрация планирует отменить условно-досрочное освобождение примерно 530 000 кубинцев, гаитян, никарагуанцев и венесуэльцев уже в этом месяце, сообщили официальный представитель Трампа и один из источников, знакомых с этим вопросом, пожелав остаться неназванными, чтобы обсудить внутренние обсуждения. О плане отмены условно-досрочного освобождения для граждан этих стран впервые сообщил телеканал CBS News.
Мигранты, лишенные статуса условно-досрочного освобождения, могут столкнуться с процедурой ускоренной депортации, согласно внутреннему электронному письму Службы иммиграционного и таможенного контроля   (ICE), с которым ознакомилось агентство Reuters.