ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը նախատեսում է ժամանակավոր իրավական կարգավիճակից զրկել Ռուսաստանի հետ հակամարտությունից փախած մոտ 240 հազար ուկրաինացիների, հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով բարձրաստիճան աղբյուրներին։
Այս քայլը, որը ակնկալվում էր դեռևս ապրիլին, կդառնա ուկրաինացիների ջերմ ընդունելության ապշեցուցիչ շրջադարձը նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի օրոք:
Ուկրաինացիների համար նախատեսված պաշտպանության չեղարկումը սկսվել է մինչեւ այն, երբ Թրամփը հրապարակավ վիճեց Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ անցյալ շաբաթ:
Աղբյուրները նշում են, որ դա Թրամփի վարչակազմի ավելի լայն ջանքերի մի մասն է՝ զրկելու ավելի քան 1,8 միլիոն միգրանտների օրինական կարգավիճակից, որոնց թույլատրված է մուտք գործել ԱՄՆ՝ Բայդենի վարչակազմի օրոք մեկնարկած ժամանակավոր մարդասիրական ազատագրման ծրագրերի շրջանակներում:
Ներքին անվտանգության դեպարտամենտի խոսնակ Տրիսիա ՄաքԼաֆլինը հայտնել է, որ գործակալությունը այս պահին հայտարարություններ չունի անելու:
Թրամփի գործադիր հրամանը, որը տրվել է հունվարի 20-ին, կոչ է արել Ներքին գործերի նախարարությանը «դադարեցնել պայմանական վաղաժամկետ ազատման բոլոր կատեգորիկ ծրագրերը»։
Վարչակազմը նախատեսում է վաղաժամկետ դադարեցնել շուրջ 530,000 կուբացիների, հաիթցիների, նիկարագուացիների և վենեսուելացիների վաղաժամկետ ազատումը, ըստ Թրամփի պաշտոնյայի և խնդրին ծանոթ մարդկանցից մեկի՝ անանունության պայմանով խոսելով ներքին քննարկումները քննարկելու համար: Այս երկրների քաղաքացիների պայմանական վաղաժամկետ ազատումը դադարեցնելու ծրագրի մասին առաջին անգամ հայտնել է CBS News-ը:

US President Donald Trump's administration is planning to revoke temporary legal status for some 240,000 Ukrainians who fled the conflict with Russia, a senior Trump official and three sources familiar with the matter said, Reuters reports.
The move, expected as soon as April, would be a stunning reversal of the welcome Ukrainians received under preceding US President Joe Biden's administration.
The planned rollback of protections for Ukrainians was underway before Trump publicly feuded with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy last week.
It is part of a broader Trump administration effort to strip legal status from more than 1.8 million migrants allowed to enter the US under temporary humanitarian parole programs launched under the Biden administration, the sources said.
US Department of Homeland Security (DHS) spokesperson Tricia McLaughlin said the department had no announcements at this time.
A Trump executive order issued on January 20 called for DHS to "terminate all categorical parole programs.”
The Trump administration plans to revoke parole for about 530,000 Cubans, Haitians, Nicaraguans, and Venezuelans as soon as this month, the Trump official and one of the sources familiar with the matter said, requesting anonymity to discuss internal deliberations. The plan to revoke parole for those nationalities was first reported by CBS News.