Վերջին երեք տարիների ընթացքում Հայաստանին պատուհասած կործանարար ընթացքը իսկապես բերեց նորանոր կորուստներ, և մենք հավաքվեցինք այս տարի այն մթնոլորտում, որ նախկինում մեր բոլոր նախանշած սպառնալիքներն ու վտանգները էլ ավելի հաստատեցին իրենց կենսունակությունը։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 10-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր ՀՅԴ բյուրոյի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը:
«Դժբախտաբար մեր ամենավատագույն ենթադրությունները և դրա հետ կապված կանխատեսումները իրականացան: Առաջին անգամը լինելով հայոց պետականության առկայության պայմաններում հայ ժողովուրդը տեսավ ևս մեկ ցեղասպանություն, որը կատարվեց Արցախում, Արցախը հայաթափվեց և հիմա Հայաստանն արդեն բռնել է այս իշխանությունների օրոք մի ճանապարհ, որը տանում է դեպի թուրքացում»,-ասաց նա:
Ռուստամյանը հիշեցրեց, որ ՀՅԴ-ն ժամանակին հանդես էր եկել «ոչ Արցախի հայաթափմանը և ոչ Հայաստանի թուրքացմանը» կարգախոսերով. «Մեր հիմնական խնդիրն այն էր, որ այս փուլում գնահատվեց մեր վիճակի լրջությունը, սպառնալիքները, որոնք այսօր կանգնած են հայության առաջ։ Այս վարչախմբի գործելաոճը պարտվողականությունն ու զիջողականությունն է՝ հանուն կարծեցյալ խաղաղության, որի «երաշխավորը» հանդիսանալու է թուրք-ադրբեջանական տանդեմը։ Սա են հանրությունից փորձում թաքցնել։ Մեր խաղաղության «երաշխավորները» լինելու են ցեղասպան Թուրքիան ու Ադրբեջանը»,- ընդգծեց Ռուստամյանը:

Разрушительный процесс, обрушившийся на Армению за последние три года, действительно принес новые потери. И мы собрались в этом году в атмосфере, в которой все ранее обозначенные нами угрозы и опасности еще раз подтвердились. Об этом заявил на встрече с журналистами 10 марта представитель Бюро АРФ Дашнакцутюн, депутат парламента от блока «Армения» Армен Рустамян.
«К сожалению, сбылись наши наихудшие предположения и связанные с ними прогнозы. Впервые в условиях существования армянской государственности армянский народ увидел очередной геноцид, который был совершен в Карабахе, Арцах деарменизирован, а сейчас Армения идет по пути, ведущему к отуречиванию», - отметил Рустамян.
По его словам, стиль работы этого властей –пораженчество и уступки ради мнимого мира, «гарантом» которого выступит турецко-азербайджанский тандем. «Именно это пытаются скрыть от общественности. «Гарантами» нашего мира станут геноцидальные Турция и Азербайджан», - заключил депутат.