Նոյեմբերի 6-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի Հայրապետական տնօրինությամբ ստորև ներկայացված հիմնավորումներով կարգալույծ է հռչակվել Տավուշի թեմի հոգևոր սպասավոր Տ․ Տարոն քահանա Հունանյանը: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են Մայր Աթոռից։
Տնօրինության համար հիմք է ծառայել Տավուշի թեմի առաջնորդական տեղապահի զեկուցագիրը և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Պարգևների շնորհման և կարգապահական հարցերի հանձնախմբի եզրակացությունը, որով վերջինս՝
ա/ Ինքնակամ լքել է իր ծառայության վայրը 2024 թվականի մայիս ամսից,
բ/ Անտեսել է Տավուշի թեմի առաջնորդական տեղապահի հորդորներն ու հրահանգները և հարատևել կարգազանց ընթացքի մեջ,
գ/ Մասնակցել է կարգազուրկ հռչակված Ստեփան Ասատրյանի կազմակերպած հակականոնական արարողությանը՝ մեղսակից դառնալով կարգալուծվածին,
դ/ Հրապարակային ելույթներով ու հայտարարություններով վարկաբեկել է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին և ծառայակից եկեղեցականներին,
ե/ Անարգալից վարքագիծ է դրսևորել եկեղեցական բարձրագույն իշխանության նկատմամբ և դրժել հնազանդության ուխտը։

Under the direction of Catholicos of All Armenians Karekin II on Thursday, Father Taron Hunanyan, a cleric of the Diocese of Tavush of the Armenian Apostolic Church, has been declared defrocked, Armenian News-NEWS.am has learned from the Mother See of Holy Etchmiadzin.
The decision was based on the report by the locum tenens of the Diocese of Tavush and the conclusion of the Mother See’s Committee on Awards and Disciplinary Matters, which stated that Hunanyan:
- a) Voluntarily left his service post since May 2024,
- b) Ignored the instructions and exhortations of the locum tenens of the Diocese of Tavush and persisted in disobedient behavior,
- c) Participated in the uncanonical ceremony organized by the previously defrocked Stepan Asatryan, thereby becoming an accomplice to the defrocked priest,
- d) Discredited the Armenian Apostolic Holy Church and fellow clergy through public statements and declarations,
- e) Exhibited disrespectful conduct toward the highest ecclesiastical authority and violated his oath of obedience.