«Հայաքվե» նախաձեռնության դիտորդները բազմաթիվ խախտումներ են գրանցել խոշորացված Վաղարշապատ համայնքում տեղի ունեցած ընտրությունների ժամանակ։
Նոյեմբերի 18-ին կայացած մամուլի ասուլիսում Ատոմ Մխիթարյանը հայտնել է, որ նախընտրական քարոզչության ընթացքում «Սիվիք» պարբերականը հրապարակել է ինչ-որ սոցհարցում՝ հռչակելով իշխող կուսակցության թեկնածուին որպես մրցակցության առաջնորդ։ ՀՀ օրենսդրությունը պահանջում է նշել տվյալներ այն մասին, թե որտեղ և երբ է անցկացվել հարցումը, ինչպես նաև հարցվողների թիվը։ Պարբերականը նման ոչինչ չի հայտնում, ինչը լուրջ խախտում է, իսկ հարցումը հրապարակվում է ընտրողների վրա ազդեցություն գործելու նպատակով։
Ըստ Մխիթարյանի, ամենատարածված խախտումը վերաբերել է տեղամասերի հարևանությամբ և ներսում մարդկանց կուտակումներին։ Բազմաթիվ են բաց քվեարկության դեպքերը՝ խցիկից դուրս կամ օտար անձանց օգնությամբ։ Մի դեպքում բացակայում էր տեղամասի համարը։ Դրա փոխարեն փակցված էր թեկնածուներից մեկի պաստառը։ Մեկ այլ դեպքում վստահված անձը երկար ժամանակ նստած է եղել արկղի կողքին կամ նստած է եղել սեղանի շուրջ հանձնաժողովի անդամների հետ։ Նույն մեքենաներն էին ընտրողներին տեղափոխում, ընդ որում, նշելով կոնկրետ թեկնածուի անունը։ Ամենատարածվածը թիվ 1-ն ու 7-ն են։
Արամ Պետրոսյանը հավելել է, որ որոշ դեպքերում չի ապահովվել քվեարկության գաղտնիությունը։ Հանձնաժողովների նախագահները և քարտուղարները չեն արձանագրել վստահված անձանց և ԶԼՄ-ների տեղաշարժը։ Հայտնաբերվել են ընտրողներին, հատկապես տարեցներին ուղղորդելու փաստեր։ Ցուցակներում հայտնաբերվել են չգրանցված անձինք, մինչդեռ գրանցվածները չեն գտել իրենց անունները ցուցակներում։ Երկու տեղամասերում անջատել են էլեկտրականությունը։ Մարդիկ ստիպված են եղել բջջայիններով լույս վառել, որպեսզի թույլ չտան լցոնումները։

Наблюдатели инициативы «Аякве» зафиксировали многочисленные нарушения на выборах в укрупненной общине Вагаршапат.
Как сообщил Атом Мхитарян 18 ноября на пресс-конференции, в ходе предвыборной агитации издание «Сивик» опубликовало некий соцопрос, провозгласив лидером гонки кандидата от правящей партии. Законодательство РА требует указывать данные о том, где, когда проводился опрос, число респондентов. Ничего подобного издание не сообщает, что является нарушением., а опрос публикуется с целью оказать воздействие на избирателей.
По словам Мхитаряна, самое распространенное нарушение касалось скопления людей по соседству с участками и внутри. Много случаев открытого голосования, за пределами кабины или при помощи посторонних лиц. В одном случае отсутствовал номер участка. Вместо него висел плакат одного из кандидатов. В другом случае доверенное лицо длительное время сидел рядом с урной, или сидел за столом с членами комиссии. Одни и те же машины подвозили избирателей, причем с указанием конкретного кандидата. Самые распространенные номер 1 и 7.
Арам Петросян добавил, что в некоторых случаях не обеспечивалась тайна голосования. Главы и секретари комиссий не фиксировали передвижение доверенных лиц и СМИ. Выявлены факты направления избирателей, особенно пожилых. В списках обнаружены не зарегистрированные лица, при том что зарегистрированные не нашли свои имена в списках. На двух участках отключили электричество. Люди были вынуждены светить мобильниками чтобы не допустить вбросов.