Թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել նաև Ադրբեջանի ղեկավարությանը, որ հնարավորություն է տվել Հայաստանին ուղիղ առևտուր իրականացնել՝ օգտվելով Ադրբեջանի տարածքից: Այդ մասին Ղազախստանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ փաստաթղթերի փոխանակումից հետո հայտարարել է նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը:
«Այս տարվա նոյեմբերին Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան է մատակարարվել ղազախական հացահատիկի առաջին տոննան: Սա շատ կարևոր քաղաքական և տնտեսական նշանակություն ունի:
Մենք պայմանավորվել ենք նաև ամրապնդել մեր փոխգործակցությունը գյուղատնտեսության ոլորտում և ապահովել կայուն մատակարարումները: Այս ուղղությամբ աշխատելով՝ մենք համաձայնել ենք բոլոր անհրաժեշտ քայլերը ձեռնարկել:
Հիմնական առաջադրանքներից մեկն էլ այն է, որ ուղիղ չվերթեր հաստատվեն Երևանի և Աստանայի միջև: Այս կապակցությամբ մենք ունենք կոնկրետ պլաններ, և հուսով եմ՝ մոտակա ժամանակներում համապատասխան քայլերը կձեռնարկվեն»,- ասել է նա:

Allow me also to thank the leadership of Azerbaijan for giving Armenia the opportunity to conduct direct trade by using Azerbaijan’s territory. President Kassym-Jomart Tokayev of Kazakhstan stated this after the exchange of documents with visiting Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia.
“In November of this year, the first ton of Kazakh grain was delivered to Armenia through Azerbaijan’s territory. This has very important political and economic significance.
Also, we have agreed to strengthen our cooperation in the field of agriculture and ensure stable supplies. By working in this direction, we have agreed to take all necessary steps.
One of the main objectives is to establish direct flights between [Armenian capital] Yerevan and [Kazakh capital] Astana. In this regard, we have concrete plans, and I hope the appropriate steps will be taken in the near future,” added the Kazakh president.”