«Ինձ ամենից շատը մտահոգում են Իրանի հետ սահմանի հանգամանքը և վերջերես իրանական կողմից հնչած հայտարարությունները։ ԱՄՆ–ի համար այս տարածաշրջանը, իսկապես, ամենից կարևորը չէ, բայց Իրանի նկատմամբ, հավանական է, որ նոր ռազմական գործողությունների հեռանկար ունի։ Երեկ ԱՄՆ նախագահը կրկին բավական կտրուկ հայտարարություն է արել։ Հարևանի հետ հարաբերությունները փչացնելուց հետո դժվար է դրանք վերականգնելը։ Կենցաղում էլ է այդպես»։ Այս մասին այսօր՝ հունվարի 29-ին կայացած ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ մանրամասնելով, թե ինչ նկատի ուներ, երբ նշեց, որ TRIPP-ը Հայաստանի անվտանգային ամենամեծ սպառնալիքն է դառնալու։
«Խոսքն այն մասին է, որ աշխարհագրությունը ոչ թե խնդիր, այլ առավելություն պետք է դառնա։ Հարևան երկրի նկատմամբ, որը ամենածանր պայմաններում քո կողքին է եղել, անվստահության մթնոլորտ ձևավորելը շատ ծանր է նստելու։ Չի կարելի այսօր քայլեր անել, որոնցով Իրանի հետ հարաբերություններում անվստահություն ես մտցնելու։ Ես իրավունք ունեմ սա ասելու, որովհետև հիշում եմ՝ երբ մենք գազամուղ էինք կառուցում, Միացյալ նահանգներից մեզ փորձում էին խանգարել։ Բայց նստել, բանակցել, նկարել ենք, հաշվարկ ենք արել և համաձայնել։ Նույնիսկ այն ժամանակ առաջարկել եմ երեք երկրներով միասին ստեղծել այդ գազամուղը։ Սկզբում ասացին կմտածենք, հետո ասացին, որ չեն կարող մասնակցել նախագծին, բայց մեր մտահոգությունները հասկանում են և խնդիր չեն ստեղծելու: ԱՄՆ–ի հետ հնարավոր է նստել որևէ ծրագրի շուրջ բանակցել, բայց ոչ ոք դա չի արել։ Նիկոլ Փաշինյանն ուրախացել է, որ գնացել է Թրամփի հետ նկարվի, իրեն նկար էր պետք ընտրությունների համար։ Բանակցելու համար ժամանակ է պետք, կարող է բանակցեին՝ օգոստոսի 8-ին չստորագրեին, սեպտեմբերի 8-ին ստորագրեին։ Համբերություն չունի այս մարդը, որ նստեն, աշխատեն, նորմալ տարբերակի գալ»,–հավելեց Քոչարյանը։

Меня больше всего беспокоят обстоятельства, связанные с границей с Ираном, и последние заявления с иранской стороны. Для США этот регион, действительно, не является самым приоритетным, но в отношении Ирана, вполне вероятно, просматривается перспектива новых военных действий. Вчера президент США вновь выступил с довольно резким заявлением. После того как отношения с соседом испорчены, их трудно восстанавливать.. Об этом сегодня, 29 января, в ходе пресс-конференции заявил 2-й президент Армении Роберт Кочарян, детализируя, что он имел в виду, когда отмечал, что TRIPP станет величайшей угрозой безопасности Армении.
«Речь о том, что география должна становиться не проблемой, а преимуществом. Формирование атмосферы недоверия в отношении соседней страны, которая была рядом с тобой в самые тяжелые времена, обойдется очень дорого. Нельзя сегодня предпринимать шаги, которыми вы вносите недоверие в отношения с Ираном. Я имею право говорить это, потому что помню: когда мы строили газопровод, Соединенные Штаты пытались нам помешать. Но мы вели переговоры, чертили, делали расчеты и приходили к согласию. Даже тогда я предлагал трем странам вместе создать этот газопровод. Сначала сказали, что подумают, потом ответили, что не могут участвовать в проекте, но понимают наши опасения и не будут создавать проблем. С США можно вести переговоры по любой программе, но никто этого не сделал.
Никол Пашинян обрадовался возможности поехать и сфотографироваться с Трампом — ему нужна была фотография для выборов. Для переговоров нужно время: могли бы провести переговоры и подписать не 8 августа, а 8 сентября. У этого человека нет терпения, чтобы сесть, поработать и прийти к нормальному варианту», — добавил Кочарян.