Թուրքական ընդդիմությունն իր դժգոհությունն է հայտնել երկրի արդարադատության նախարարի պաշտոնում Աքըն Գյուրլեքի նշանակման կապակցությամբ՝ համարելով դա քաղաքականապես պատճառաբանված քայլ, որը խաթարում է դատական իշխանության անկախության սկզբունքները, հայտնում է SonDakika-ն։
Նշանակումն իրականացվել է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հրամանագրով, որից հետո Գյուրլեքը նախարարի պաշտոնում փոխարինել է Յըլմազ Թունչին։
Աքըն Գյուրլեքը նախկինում զբաղեցրել է Ստամբուլի գլխավոր դատախազի պաշտոնը, իսկ դրանից առաջ եղել է առանձնահատուկ կարևոր գործերով դատավոր։ Նրա անունը կապված է վերջին տարիների մի շարք աղմկահարույց գործընթացների հետ, այդ թվում՝ ընդդիմության ներկայացուցիչների, լրագրողների և «Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության» (ՀԺԿ) անդամ հանդիսացող համայնքապետերի դեմ հարուցված գործերի հետ։
Ընդդիմությունը պնդում է, որ այդ գործերում կիրառվել է հակաահաբեկչական օրենսդրության խիստ մեկնաբանություն և սահմանափակող միջոցներ, ներառյալ կալանքներն ու դատական արգելքները, ինչը քննադատության է արժանացել իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից։
ՀԺԿ խորհրդարանական խմբակցության փոխնախագահ Մուրատ Էմիրը հայտարարել է, որ Գյուրլեքի նշանակումը «քաղաքական գործողություն է ընդդեմ ժողովրդի կամքի» և փորձ՝ դատական համակարգի նկատմամբ գործադիր իշխանության վերահսկողությունը ուժեղացնելու համար։ Նրա խոսքով՝ գործող դատախազին արդարադատության նախարարի պաշտոնին փոխադրելը կասկածի տակ է դնում իշխանությունների տարանջատման սկզբունքը և դատախազության անկախությունը։
Խմբակցության առաջնորդ Օզգյուր Օզելը նույնպես հանդես է եկել խիստ քննադատությամբ՝ որոշումն անվանելով «ծանր հարված՝ իրավական պետությանը»։ Նա ընդգծել է, որ կուսակցությունն այս նշանակումը դիտարկում է որպես քայլ՝ ուղղված ընդդիմադիր համայնքապետարանների և քաղաքական գործիչների նկատմամբ ճնշումների ուժեղացմանը։
Ի նշան բողոքի՝ խմբակցության պատգամավորներին կոչ է արվել ներկա գտնվել Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի նիստին՝ նոր նախարարի երդմնակալության ժամանակ (որպեսզի հստակ արտահայտեն իրենց դիրքորոշումը): Կուսակցության ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ սեփական տեսակետն արտահայտելու համար կօգտագործեն խորհրդարանական բոլոր մեխանիզմները։
Այսպիսով, Աքըն Գյուրլեքի նշանակումը նոր առիթ է դարձել իշխող կուսակցության և երկրի խոշորագույն ընդդիմադիր ուժի միջև քաղաքական առճակատման սրման համար՝ բուռն քննարկումներ առաջացնելով իշխանությունների հավասարակշռության և Թուրքիայում դատական համակարգի վիճակի վերաբերյալ։

Турецкая оппозиция выразила недовольство назначением Акына Гюрлека на пост министра юстиции страны, считая это политически мотивированным шагом, подрывающим принципы независимости судебной власти, сообщает SonDakika.
Назначение было сделано указом президента Реджепа Тайипа Эрдогана, после чего Гюрлек сменил на посту министра Йылмаза Тунча.
Акын Гюрлек ранее занимал должность главного прокурора Стамбула, а до этого был судьёй по особо важным делам. Его имя связано с рядом резонансных процессов последних лет, в том числе делами против представителей оппозиции, журналистов и муниципальных руководителей от Республиканской народной партии (CHP).
Оппозиция утверждает, что в этих делах применялась жёсткая интерпретация антитеррористического законодательства и ограничительные меры, включая аресты и судебные запреты, что вызывало критику со стороны правозащитных организаций.
Заместитель председателя парламентской фракции CHP Мурат Эмир заявил, что назначение Гюрлека является «политической операцией против воли народа» и попыткой усилить контроль исполнительной власти над судебной системой. По его словам, перевод действующего прокурора на пост министра юстиции ставит под сомнение принцип разделения властей и независимость прокуратуры.
Лидер CHP Озгюр Озель также выступил с резкой критикой, назвав решение «тяжёлым ударом по правовому государству». Он подчеркнул, что партия рассматривает это назначение как шаг, направленный на усиление давления на оппозиционные муниципалитеты и политиков.
В знак протеста депутаты CHP были призваны присутствовать на заседании Великого национального собрания Турции во время принесения присяги новым министром. Представители партии заявили, что будут использовать парламентские механизмы для выражения своей позиции.
Таким образом, назначение Акына Гюрлека стало новым поводом для обострения политического противостояния между правящей партией и крупнейшей оппозиционной силой страны, вызвав дискуссию о балансе властей и состоянии судебной системы в Турции.