Հունիսի 23-ին Երեւանի Ազատության հրապարակում կայացել է Մեծ Բրիտանիայի ու Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավոության ՊՆ-ի «Սալամանկա» նվագախմբի, բրիտանական բանակի փողահարների, Հայաստանի Զինված ուժերի պատվո պահակախմբի գումարտակի ու Հայաստանի ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի զինվորական նվագախմբի համատեղ համերգը (ֆոտոռեպորտաժ)։
Համերգը կազմակերպվել էր Հայաստանի ու Միացյալ Թագավարության Պաշտպանության նախարարությունների կողմից ՝ երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում։ Միջոցառմանը ներկա էր Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, փոխարտգործնախարար Կարեն Նազարյանը, Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի արտակարգ ու լիազոր դեսպան Ջուդիտ Ֆարնուորթը։
Զինվորական նվագախմբերից բացի համերգի ժամանակ ելույթ է ունեցել նաեւ «Երեւանյան թմբուկներ» թմբուկահարների կոլեկտիվը։
Իր ողջույնի խոսքում դեսպան Ջուդիտ Ֆարնուորթը նշել է. «Վերջին 25 տարիներին Միացյալ Թագավորության ու Հայաստանի միջեւ ձեւավորվել է ամուր համագործակցություն մի շարք ոլորտներում՝ քաղաքական, տնտեսական, առեւտրային, մշակութային, կրթական ու իհարկե պաշտպանական։ Մենք հանձնառու ենք ի օգուտ Հայաստանի ու Միացյալ Թագավորության՝ այդ հարաբերությունների խորացմանն ու ամրապնդմանը»։
Փոխարտգործնախարար Կարեն Նազարյանն էլ իր հերթին շեշտել է․ «Պատահական չէ, որ այս կարեւոր առիթը մենք նշում ենք հենց մշակութային միջոցառումով։ Մշակութային օրերի անցկացումը՝ թե Հայաստանում, թե Միացյալ Թագավորությունում, վկայում են մեր ընդհանուր արժեհամակարգի ու փոխադարձ հետաքրքրության մասին։ Կարող ենք վստահաբար հայտնել, որ մեր երկրները հաջողությամբ համագործակցում են թե երկկողմանի, թե բազմակողմանի հարթակներում»։

YEREVAN. - The joint open-air performance of The Salamanca Band and Bugles of The Rifles of the Defence Ministry of the United Kingdom and Northern Ireland, British army trumpeters, honor guard drill team of the Armed Forces of Armenia and military orchestra of the General Staff of the Armenian Armed Forces was held in the Liberty Square of Yerevan on Friday (photos).
The concert was organized by the Defense Ministries of Armenia and UK within the framework of the events dedicated to the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations between the two countries. The event was attended by Defense Minister of Armenia Vigen Sargsyan, Deputy Foreign Minister of Armenia Garen Nazarian, and UK Ambassador to Armenia Judith Farnworth.
Apart from military orchestras, the “Yerevan drums” drummers group performed at the concert as well.
In her opening speech, Ambassador Farnworth noted that in the recent 25 years the UK and Armenia have established strong cooperation in a number of spheres, including political, economic, trade, cultural, educational, and, of course, defense. According to her, they are committed to deepening and strengthening these relations in favor of Armenia and UK.
Deputy Foreign Minister of Armenia, Garen Nazarian, for his part, stressed that it is no coincidence that this important event is marked exactly by a cultural event. “Holding of cultural days both in Armenia and UK is indicative of our common system of values and mutual interest. We can confidently state that our countries successfully cooperate both on bilateral and multilateral platforms.”