Օգոստոսի 2-ի դրությամբ, Հայաստանի ԱԻՆ-ը տարեսկզբից մինչեվ հիմա երկրի քաղաքացիներից օձ հայտնաբերելու մասին 475 ահազանգ է ստացել ։
NEWS.am-ի հարցմանը ԱԻՆ-ի մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ փրկարարները հայտնաբերել են 226 սողուն, որոնցից 93-ը՝ թունավոր։ Ահազանգերի մեծ մասը Երեւանից էր՝ 205 ահազանգ, 92 հայտնաբերված օձ, որոնցից 41-ը՝ թունավոր։ Հաջորդը Կոտայքի մարզն է ՝103 ահազանգ, 57 հայտնաբերված օձեր, այդ թվում 24 թունավոր։ Հետո՝ Արարատի մարզը, որտեղից ստացվել է 33 ահազանգ, 11 օձ է հայտնաբերվել, որոնցից 9-ը թունավոր։ Արագածոտնի մարզից 29 ահազանգ է ստացվել, հայտնաբերվել է 18 օձ, 2-ը՝ թունավոր։ Շիրակի մարզում գրանցվել է 25 ահազանգ, հայտնաբերվել է 16 օձ, որոնցից ոչ մեկը թունավոր չի եղել։ Սյունիքի մարզում 24 ահազանգ է եղել, 7 օձ է հայտնաբերվել, 6-ը՝ թունավոր։ Լոռու մարզից՝ 14 ահազանգ, 6 հայտնաբերված օձ, 3-ը՝ թունավոր ։ Արմավիրի ու Վայոց ձորի մարզերում՝ 13-ական ահազանգ։ Արմավիրում հայտնաբերվել է 6 օձ, 1-ը թունավոր, Վայոց ձորում 2 օձ, երկուսն էլ թունավոր։ Գեղարքունիքի ու Տավուշի մարզերից ստացվել է 8-ական ահազանգ։ Գեղարքունիքում հայտնաբերվել է 4 օձ, ընդ որում ոչ մեկը թունավոր չի եղել։ Տավուշում 7 օձ է հայտնաբերվել, որոնցից 5-ը թունավոր։
Համեմատության համար նշենք, որ 2016-ին ստացվել էր 538 ահազանգ։ Հայտնաբերվել էր 253 օձ, որոնցից 68-ի թունավոր։

По состоянию на 2 августа, в МЧС Армении от граждан с начала года поступило 475 вызовов об обнаружении змей.
Как сообщили на запрос корреспондента Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МЧС, спасателями было обнаружено 226 пресмыкающихся, из них 93 ядовитые. Большая часть вызовов пришлась на Ереван – 205 вызовов, 92 обнаруженных змеи, из них 41 ядовитая. Затем Котайкская область – 103 вызова, 57 обнаруженных змеи, в том числе 24 ядовитых. Далее Араратская область – 33 вызова, 11 обнаруженных змей, из них 9 ядовитых. Из Арагацотна поступило 29 вызовов, обнаружено 18, ядовитых 2. В Ширакской области зарегистрировано 25 вызовов, обнаружены 16 змей, из них ни одна не оказалась ядовитой. В Сюникской 24 вызова, обнаружено 7 змей, 6 оказались ядовитыми. В Лорийской области 14 вызовов, обнаружены 6 змей, из котороых 3 оказались ядовитыми. В Армавирской и Вайоц дзорской областях по 13 вызовов. В Армавирской обнаружены 6 (1 ядовитая), в Вайоц дзорской 2 (обе ядовитые). В Гегаркуникской и Тавушской областях по 8 вызовов. В Гегаркунике обнаружены 4 змеи, причем ни одна не оказалась ядовитой. В Тавуше обнаружены 7 змей, 5 из них оказались ядовитыми.