«Իսլամական պետություն» խմբավորման գաղտնի առաջնորդը վերջին հինգ տարվա մեջ առաջին անգամ հայտնվել է տեսանյութում, որը հրապարակվել է «Ալ Ֆուրխան» ծայրահեղական խմբավորման կողմից՝ հայտնում է Associated Press-ը։
Տղամարդը, որին անվանում են Աբու Բաքր Ալ-Բաղդադի, տեսանյութում հայտարարում է Շրի Լանկայում պայթյունների շարքի համար իր պատասխանատվության մասին՝ դրանք անվանելով Արեւմուտքին սպասվող «վրեժի մաս»։
Տղամարդը մոխրագույն-կարմիր մորուք ունի, նա հագել է սեւ ռոբ եւ բաց գույնի ժիլետ։ Նրա կողքին АК47 ինքնաձիգ է։ Նա խոսում է երեք տղամարդկանց հետ, որոնց դեմքերը դիտմամբ ջնջված են։

The shadowy leader of the Islamic State group claimed to appear for the first time in five years in a video released by the extremist group’s propaganda arm on Monday, AP reported.
The man said to be Abu Bakr al-Baghdadi in the video also claimed the Easter Day bombings in Sri Lanka which killed over 250 people were “part of the revenge” that awaits the West.
The video released by a media outlet run by the extremists, Al-Furqan, shows al-Baghdadi with a bushy grey and red beard, wearing a black robe with a beige vest and seated on the floor with what appears to be an AK-74 rifle propped up next to him. He is speaking with three men seated opposite him whose faces were covered and blotted out.