Նոր ալգորիթմն օգնել է բացահայտել Լեոնարդո դա Վինչիի «Մադոննան ժայռերում» կտավի տակ թաքնված նկարը, հաղորդում է Nat-geo-ն:
Նկարի հետքերը, որի վրա նկարվել է «Մադոննան ժայռերում»-ը, հայտնաբերվել են դեռեւս 2005 թվականի հունիսին: Նոր աշխատանքը թույլ է տալիս ավելի լավ հասկանալ, թե ինչ է իրենից ներկայացնում թաքնված նկարը:
Իրենց աշխատանքում Լոնդոնի կայսերական քոլեջի պրոֆեսոր Պիերլուիջի Դրագոտին եւ Ազգային պատկերասրահից դոկտոր Քեթրին Հիգիթն օգտագործել են նոր ալգորիթմ մակրո-ռենտգենային ֆլուորեսցենտային սքանավորման (MA-XRF) տեխնիկայի համադրությամբ, որը բացահայտում է նկարներում քիմիական տարրերը: Հետազոտողները թաքնված նկարի մեջ ցինկ են հայտնաբերել, որը թույլ է տվել հայտնաբերել ավելի վաղ չնկատված դետալները:
«Յուրաքանչյուր պիքսել իր մեջ պարունակում էր տարբեր քանակությամբ տարրեր տարբեր շերտերում: Մենք վերլուծել ենք յուրաքանչյուր տարր նախքան դրանք միացնելը: Դա թույլ է տվել ավելի հստակ ստանալ հրեշտակի եւ երեխայի պատկերը»,- ասել է Դրագոտին:
«Նախկինում մենք ստացել ենք նկարի վրա ցինկից շատ թույլ ազդանշաններ, քանի որ այն ծածկված էր այլ տարրերով, սակայն նոր ալգորիթմը հնարավորություն տվեց ավելի լավ տեսնել այդ ազդանշանները»,- հավելել է Հիգիթը:
Հետազոտողների խոսքով՝ իրենց հատուկ տեխնիկան կարող է կիրառել նաեւ այլ նկարների վրա: Դրագոտիի խոսքով՝ կշարունակեն աշխատանքը վիզուալացման մեթոդների եւ արհեստական ինտելեկտի ալգորիթմների միավորման ուղղությամբ, որպեսզի բացահայտեն ստեղծագործությունների թաքնված տեղեկությունը:
Գոյություն ունի այդ նկարի 2 գրեթե նման տարբերակ: Առաջինը Լեոնարդո դա Վինչին նկարել է 1483–1486 թթ. (կամ նույնիսկ ավելի շուտ), այն պահվում է Լուվրում: Երկրորդ ստեղծագործությունը ստեղծվել է ավելի ուշ՝ 1508 թվականին, Դա Վինչին այն նկարել է Միլանի Սան Ֆրանչեսկո Գրանդե եկեղեցում: XVIII դարի վերջին եկեղեցին այն վաճառել է նկարիչ Գեւվին Գամիլթոնին, որը նկարը տեղափոխել է Անգլիա: XIX դարի վերջից երկրորդ տարբերակը պահվում է Լոնդոնի ազգային պատկերասրահում:

Новый алгоритм позволил получить самую четкую визуализация скрытого под «Мадонной в скалах» изображения, передает Nat- geo.
Следы картины, поверх которой была написана «Мадонна в скалах» Леонардо да Винчи, обнаружили еще в июне 2005 года. Новая работа позволяет лучше понять, что представлял собой сокрытый рисунок.
В своей работе Пьерлуиджи Драготти — профессор Имперского колледжа Лондона — и доктор Кэтрин Хиггитт из Национальной галереи использовали новый алгоритм в сочетании с техникой, называемой макро-рентгеновским флуоресцентным сканированием (MA-XRF), которая выявляет химические элементы в картинах. Исследователи обнаружили в сокрытом рисунке цинк, что позволило обнаружить ранее незамеченные детали.
«Каждый пиксель содержал различное количество каждого элемента в разных слоях. Мы проанализировали каждый элемент изображения по отдельности прежде чем объединить их, чтобы увидеть все наброски на полотне. Это позволило получить гораздо более четкое изображение ангела и ребенка», – Пьерлуиджи Драготти.
«Раньше мы получали очень слабые сигналы от цинка на картине из-за его перекрытия другими элементами, но новый алгоритм дал нам больше уверенности в этих сигналах», — добавляет Хиггитт.
Исследователи сообщили, что их специальная техника может быть применена и к другим картинам. По словам Драготти, он продолжит работу над объединением методов визуализации и алгоритмов искусственного интеллекта, чтобы извлечь больше скрытой информации из произведений.
Существует две практически идентичные версии этой картины. Первую Леонардо да Винчи написал в 1483–1486 годах (или даже раньше) — она хранится в Лувре. Второе произведение художник создал позже, но до 1508 года: её он написал для капеллы в церкви Сан Франческо Гранде (Милан). В конце XVIII века церковь продала ее художнику Гэвину Гамильтону, который привез ее в Англию. С конца XIX века вторая версия произведения хранится в Лондонской национальной галерее.