Վարչապետի ելույթն ամբողջովին խեղաթյուրվել է եւ խեղաթյուրված է ներկայացվել եւ՛ մամուլում, եւ՛ տարբեր ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների խոսքում։ Այս մասին, այսօր՝ հունվարի 22-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Ընդհանրապես, այդ հարցուպատասխանի թեման չի եղել Շուշիի հայկական կամ ադրբեջանական լինելը։ Շուշին պատմական հայկական քաղաք է, եւ դա պատմագիտական փաստ է։
1987 թվականի դրությամբ Շուշիի բնակչության մոտ 90 տոկոսը կազմել են ադրբեջանցիները, հետեւաբար, ենթադրյալ վերադարձի դեպքում շուշիի բնակչությունը պետք է 90 տոկոսով դառնար ադրբեջանական: Վարչապետը հետադարձ հարց է ուղղել՝ արդյոք եթե ես համաձայնեի Շուշի փախստականների վերադարձին, որ բնակչությունը 90 տոկոս ադրբեջանական դառնար, այդ պայմաններում արդյո՞ք Շուշին շարունակելու էր մնալ հայկական։ Երբ հռետորական հարց էր ուղղում՝ 90 եւ ավելի տոկոս ադրբեջանական բնակչություն ունեցող Շուշին այդ կարգավիճակի բերումով արդյո՞ք իր համաձայնելու դեպքում հայկակա՞ն էր լինելու, ես կարծում եմ, որ ոչ: մանավանդ, որ չէր ֆիքսվում Արցախի կարգավիճակը, դա բերելու էր նրան, որ Շուշին անցնելու էր ադրբեջանական վերահյսկողության տակ»,-ասաց նա։
Ռուբինյանը հավելեց, որ վարչապետը չի մերժել փախստականների, այդ թվում Շուշի վերադարձի հարցը. «Նա համաձայնել է այն պայմանով, որ դա կարգավիճակի հարցի առնվազն ճշգրտման հետ համընթաց: Համաձայնեք, որ մի բան է, երբ փախստականները վերադառնում են, երբ ոչ միջանկյալ կարգավիճակ կա ֆիքսված, ոչ կա վերջնական կարգավիճակի ֆիքսման առնվազն մեխանիզմ, մեկ այլ բան է, որ դա տեղի է ունենում այդ պայմաններում»,-ընդգծեց նա:
Հարցին՝ արդյո՞ք փախստականների վերադարձի դեպքում Շուշին այդուհանդերձ, հայկական վերահսկողության ներքո չէր լինելու, Ռուբինյանը պատասխանեց հարցով․ «1992 թվականի սկզբին Շուշին արդյո՞ք հայկական վերահսկողության ներքո էր։ Ոչ, Շուշին ազատագրվեց 1992-ից հետո։ 90 եւ ավելի տոկոս ադրբեջանական բնակչություն ունեցող Շուշին 1992-ի սկզբին հայկական վերահսկողության ներքո չէր, չնայած այն փաստին, որ այն եւ՛ նախկին ԼՂԻՄ-ի կազմում էր, եւ՛ Արցախի»,-ասաց նա։
Հարցին՝ հետահայաց անելով՝ այդ որոշումը սխա՞լ է եղել, թե՞ ոչ, Ռուբինյանն արձագանքեց․ «Իմանալով արդեն պատերազմի արդյունքը՝ անշնորհակալ գործ է գնահատել՝ սխա՞լ որոշում էր, թե՞ ոչ։ Կա մի փաստ՝ պատերազմի արդյունքը լավը չէ։ Իմ գնահատականը հետեւյալն է՝ եղել է իրավիճակ, երբ կա՛մ երաշխավորված պետք է կորցնեինք Շուշին, կա՛մ կարող էինք պայքարել դրա համար, մենք պայքարել ենք»։

Шуши является армянским городом, нашей культурной столицей, и это ни для кого не секрет. Об этом в Национальном Собрании Армении в беседе с журналистами заявил 22 января депутат от правящего блока «Мой шаг», председатель постоянной парламентской Комиссии по внешним отношениям Рубен Рубинян, комментируя нашумевшее заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна про Шуши.
Он заметил, что слова премьер-министра о Шуши были неправильно поняты.
«Премьер- министр отметил, что в ходе первой карабахской войны из Шуши выехало много беженцев - азербайджанцев, так как к 90-му году большинство населения Шуши составляли азербайджанцы. Вместе с тем в повестке урегулирования карабахского вопроса всегда стоял вопрос их возвращения. То есть, если бы премьер согласился на их возвращение, демографическая ситуация в городе резко изменилась бы. Если бы 90% населения Шуши составляли бы азербайджанцы, город оставался бы армянским?», - сказал Рубинян, отметив, что если бы армянская сторона продолжала контролировать Шуши, город, после возвращения беженцев, по сути, перестал бы быть армянским.
Депутат подчеркнул, что демографическая ситуация в Шуши менялась в результате политики Азербайджана. Рубинян отметил, что азербайджанцы проводили этнические чистки, и армяне постепенно стали в Шуши национальным меньшинством, и именно это имел в виду премьер- министр.
Отметим, что в ходе своего выступления в парламенте премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что окончить войну с меньшими территориальными потерями было невозможно. По словам Пашиняна, условием Азербайджана было возвращение в Шуши беженцев, и тогда город перестал бы быть армянским, так как 90% населения составили бы азербайджанцы.