Այս ընտրություններին մասնակցության ցուցանիշը նախորդներից ցածր էր 2 կարեւոր բաղադրիչով պայմանավորված: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ՔՊ-ական պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը:
«Առաջին կարեւոր բաղադրիչը այն է, որ այս ընտրություններին չեն մասնակցում «տասովչիկները», այն մարդիկ, որոնք թաղում զբաղված են լինում մարդկանց տներից հանելով, տեղամաս հասցնելով: Այդ պատճառով ինչ-որ մաս ունենալով իր համակրանքը կամ հակակրանքը՝ չի գնում ընտրության:
Երկրորդ բաղադրիչն այն է, որ էապես վերացել է մարդկանց խրախուսումը, այսինքն՝ ընտրողի որեւէ մեխանիզմ չի գործում: Այդ խրախուսման մեխանիզմը բերում էր նրան, որ մարդիկ կատարում են իրենց ստանձնած պարտավորությունները:
Մարդիկ այս պահին դարձել են ավելի ապաքաղաքական ու այս ընտրություններին մասնակցությունը հասարակական-քաղաքական մասն է գալիս»,- ընդգծեց Գուրգեն Արսենյանը:
Հարցին՝ արդյո՞ք կուսակցությունում այժմ քննարկվում է այլ ուժի հետ կոալիցիա կազմելու հարցը, Արսենյանն ասաց. «Այս պահին կուսակցությունում գնում է քննարկում ոչ թե ինչ-որ ուժի հետ միավորվելու, այլ արդյունքների հաշվարկ»:
Պատգամավորն ասաց, որ ինքն ավելի բարձր ցուցանիշ էր ակնկալում. «Կարծում եմ, որ մեր աջակիցների մի զանգված չի իրականացրել ընտրելու ցանկությունը: Ընտրության օրը համընկել է մեր եկեղեցական տոներից մեկի հետ, եւ դա բերել է նրան, որ ընտրողների մի զգալի ծավալ զբաղված է դրանով: Որոշ մարդիկ օրինակ՝ իմ տան խոհարարը առավոտվանից տեղափոխվել էր Հանքավան, որովհետեւ ինքը պարտադիր ներկա պիտի լիներ»:

Показатель участия избирателей на этих выборах был ниже, чем на предыдущих, в связи с двумя важными компонентами. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am депутат от правящей партии Гурген Арсенян.
«Первый важный компонент заключается в том, что на этих выборах не участвуют «тасовщики» - люди, которые заняты выведением людей из домов и их перевозкой на избирательные участки. Поэтому какая-то часть на выборы не идет. Второй показатель заключается в том, что, по сути, исчезло поощрение людей, то есть сейчас не работает какой-либо механизм избирателя. Этот механизм приводил к тому, что люди выполняли свои обязательства.
На данный момент люди стали более аполитичными и участие в этих выборах имеет общественно-политический аспект», - заявил Арсенян.
На вопрос, обсуждают ли в вашей партии вопрос составления коалиции с иной силой, он ответил: «На данный момент партия не обсуждает вопрос объединения с какой-либо силой, сейчас идет подсчет результатов».
Депутат отметил, что ожидал более высокой цифры. «Думаю, что часть наших сторонников не проголосовала. День выборов совпал с одним из наших церковных праздников, и значительная часть избирателей была занята этим», - заключил Арсенян.