Հնդկաստանը հաջողությամբ փորձարկել է սեփական արտադրության առաջին բազմակի հրթիռակիրը, հայտնում է NDTV հեռուստաալիքը :
Հրթիռակիրը արձակվել է Անդխրա Փրադեշ նահանգում Շրիխարիկոտա տիեզերակայանից մայիսի 23-ի առավոտյան ժամը 7:00-ին : Հրթիռը ստացել է RLV-TD փորձնական անվանումը : 20 րոպե թռիչքից հետո փորձարկումը հաջող է գնահատվել:
6.5 մետր երկարության ու 1.75 տոննա քաշով հրթիռը մշակել են հինգ տարի, նախագիծը շուրջ 1.4 մլն դոլար արժե:
Արձակված հրթիռակիրը ենթակա չէ բազմակի կիրառման, այն կքայքայվի Բենգալյան նեղուցում հատուկ պատրաստված հարթակի վրա վայրէջք կատարելուց հետո, քանի որ դեռ չունի շասսի փափուկ վայրէջքի համար :
Ապագայում ծրագրում են Շրիխարիկոտայում հատուկ սարքավորված թռիչքուղի ստեղծել: Փորձնական նշումը կփորձարկվի տեխնոլոգիաների ստուգման ու տվյալների հետագա վերլուծության համար:

Индия провела успешный запуск первой многоразовой ракеты-носителя собственного производства, сообщает телеканал NDTV
Пуск произведен с космодрома Шрихарикота в штате Андхра-Прадеш в понедельник в 07.00 по местному времени. Ракета получила экспериментальное название RLV-TD (Re-usable launch vehicle — Technology demonstration — «Многоразовый ракетоноситель – технологический демонстрационный образец»). Через 20 минут полета ракеты пуск был признан успешным.
Ракету длиной 6,5 метров и весом 1,75 тонн разрабатывали в течение пяти лет, проект стоил около 1,4 миллиона долларов.
Запущенная ракета-носитель не подлежит многоразовому использованию — она разрушится при приземлении на специально подготовленной платформе в Бенгальском заливе, поскольку пока не оснащена шасси для мягкой посадки.
В будущем планируется создать взлетно-посадочную полосу в Шрихарикоте и оснастить шаттлы шасси. Опытный же образец используется для проверки технологии, сбора телеметрии и дальнейшего анализа данных, заявили в VSSC.