Սիրիայում հրադադարի մասին ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի միջեւ կնքված համաձայնագրի ձախողումը խարխլում է ԻՊ դեմ պայքարում նրանց համագործակցության հետ կապված հույսերը,գրում է The Wall Street Journal–ը
Սեպտեմբերին կնքված ռուս- ամերիկյան գործարքը պետք է գնահատեր Վաշինգթոնի ու Մոսկվայի միջեւ վստահության սահմանները: Սիրիայում անցած շաբաթվա իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ նրանք այդպես էլ չեն կարողացել հաղթահարել իրենց բաժանող անվստահությունն ու թշնամանքը:
Եվ այսպես, ԱՄՆ ղեկավարած կոալիցիան սխալմամբ ռմբակոծել է սիրիական բանակի դիրքերը, ինչի հետեւանքով տասնյակ զոհեր են եղել, հիշեցնում է պարբերականը: Երկու օր անց Հալեպում հումանիտար շարասյան վրա ավիահարված է հասցվել, որոմ ԱՄՆ –ն մեղադրում է Ռուսաստանին: Իսկ անցած հանգստյան օրերին ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին, Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Գերմանիայի արտգործնախարարները ու ԵՄ դիվանագիտության գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին խիստ քննադատել են Սիրիայի հարցում Ռուսաստանի դիրքորոշումը՝ կասկած հայտնելով, որ նա ունակ է խնդիրը լուծել դիվանագիտական ճանապարհով:
Պետդեպարտամենտի խոսքով Ջոն Քերրին ու Սերգեյ Լավրովը սեպտեմբերի 23-ից հետո չեն խոսել ու նրանց մոտ ոչ մի հանդիպում ծրագրված չէ:
Ռուսաստանի ու ԱՄՆ-ի զինվորականները նույնպես թերահավատ են կնքված համաձայնագրի հարցում:Ամերիկացիները չեն ուզում հետախուզական տվյալներ փոխանակել ռուսական կողմի հետ, իսկ ռուս զինվորականներն էլ ծաղրում են Քերրիի առաջարկը՝ Սիրիայի հյուսիսային մասում թռիչքներն արգելելու մասին:
Երկկողմանի հարաբերություններում եղել են փոխադարձ կասկածների տարիներ, որոնք անհրաժեշտ է հաղթահարել, գրում է WSJ-ը: Հակառուսաստանյան պատժամիջոցների սահմանումից հետո այդ հարաբերությունները հայտնվել են «սառը պատերազմից» հետո ամենացածր մակարդակում:
Ըստ պարբերականի Ռուսաստանի ու ԱՄՆ-ի հարաբերությունները շատ բարդ են: Վաշինգթոնը մի կողմից համարում է, որ Մոսկվան կառուցողական դեր է կատարել Իրանի հետ միջուկային համաձայնագիր կնքելու գործընթացում՝ ճնշում գործադրելով Թեհրանի վրա: ԱՄՆ-ն ու Ռուսաստանը նաեւ Աֆղանստանի հարցով են համագործակցում:
Մյուս կողմից էլ ԱՄՆ-ն մեղադրում է Ռուսաստանին ՝ ԱՄՆ շահերին դիմակայելու ու նրա հզորությունը նվազեցնելու փորձերի մեջ, նշվում է հոդվածում: ԱՄՆ-ն նաեւ Ռուսաստանին է մեղադրում Դեմոկրատական կուսակցության սերվերները կոտրելու մեջ, ասելով որ Մոսկվան դրանով միջամտել է ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին:

Крах соглашения США и России о прекращении огня в Сирии рушит надежды на их сотрудничество в борьбе с «Исламским государством» и прочими террористическими группировками, пишет Gazeta со ссылкой на The Wall Street Journal.
Как отмечается, заключенная в сентябре российско-американская сделка должна была оценить границы доверия между Вашингтоном и Москвой. Прошедшая неделя в Сирии показала, что они так и не смогли преодолеть недоверие и враждебность, разделяющие их.
Так, коалиция во главе с США по ошибке разбомбила позиции сирийской армии, что привело к десяткам жертв, напоминает издание. Два дня спустя был нанесен авиаудар по гуманитарному конвою в Алеппо, в котором официальные лица США обвиняют Россию. А в минувшие выходные госсекретарь США Джон Керри, главы МИД Великобритании, Франции, Италии, Германии, а также верховный представитель Евросоюза Федерика Могерини жестко раскритиковали позицию России по Сирии и усомнились в ее способности решать проблему дипломатическим путем.
По словам представителя Госдепартамента, Джон Керри и министр иностранных дел России Сергей Лавров не говорили с пятницы и у них не запланировано никаких встреч.
Военные России и США также скептически относятся к заключенному соглашению. Так, американцы не хотят обмениваться разведданными с российской стороной, а российские военные «высмеивают» предложение Керри запретить полеты над северной частью Сирии.
В двусторонних отношениях были годы взаимных подозрений, которые необходимо преодолеть, пишет WSJ. После введение антироссийских санкций отношения оказались на худшем уровне со времен «холодной войны».
Как говорится в статье, отношения России и США являются сложными. С одной стороны, Вашингтон считает, что Москва играла конструктивную роль в процессе расширения международных санкций против Ирана в течение первого срока правления президента США Барака Обамы и оказывала давление на Тегеран с целью заключения ядерного соглашения. Кроме того, страны сотрудничают по Афганистану.
В то же время американские чиновники обвиняют Россию в попытках противостоять интересам США и подорвать их мощь, отмечается в материале. Риторика в стиле «холодной войны» усилилась в последние недели на фоне взлома серверов Демократической партии США, к которому якобы причастны российские хакеры. Кремль отрицает свою причастность в кибератакам, но в США их расценивают как признак вмешательства России в президентские выборы.