Այս շաբաթվա սկզբին տեղի ունեցավ նորակազմ կառավարության արտահերթ նիստը, որի ժամանակ ունեցած ելույթում նախագահ Սերժ Սարգսյանը մի շարք կարեւոր սկզբունքներ ու պահանջներ շեշտադրեց: Այդ մասին գրում է «Հայոց աշխարհ թերթը:
«Կառավարության հունիսի 18-ի արտահերթ նիստում նախագահ Սերժ Սարգսյանը, մեկ անգամ եւս շնորհավորելով ներկաներին կառավարության կազմում եւ կից մարմիններում աշխատելու հնարավորության համար, նկատել է. «Ուզում եմ բոլորիդ հիշեցնել մի քանի սկզբունքների մասին, որոնց դուք արդեն իսկ տեղյակ եք, որովհետեւ այստեղ ես չեմ տեսնում մարդ, բացառությամբ՝ մեկ-երկուսի, ում հետ ես տասը տարուց պակաս աշխատած լինեմ:
«Առաջին խնդիրը կոռուպցիան է: Մեկ անգամ եւս բոլորին հիշեցնում եմ՝ ով աչք ունի բյուջեի վրա, պետական սեփականության վրա, ով ձեռքը մեկնում է եւ ենթակայից փող է վերցնում, նա անբարոյական մարդ է: Ուզում եմ, որպեսզի այս դրույթը բոլորս մեզ համար ամրագրենք եւ ղեկավարվենք դրանով»,- ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:
«Երկրորդ՝ ես ատում եմ թափթփվածությունը: Չի կարելի թափթփված աշխատել, որովհետեւ թափթփված աշխատել, որեւէ ծրագիր վատ իրականացնել, վատ միջոցառում անցկացնել, վատ մոտեցումներ ցուցաբերել, նշանակում է կամաց-կամաց գցել ընդհանուր մակարդակը, այն, ինչ էլ կա՝ հասցնել զրոյի կամ մինուսի»:
«Հաջորդ խնդիրը, որի վրա ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել, դա պատասխանատվությունն է աշխատանքի արդյունքների համար: Մեզնից յուրաքանչյուրի աշխատանքը չափելի է: Մեզնից յուրաքանչյուրը դա պետք է գիտակցի՝ սկսած էկոնոմիկայի նախարարությունից մինչեւ սոցիալական ապահովության նախարարություն: Ես խնդրում եմ, որպեսզի բոլորդ լուրջ վերաբերվեք ձեր աշխատանքի արդյունքներին:
Վերջիվերջո, մենք, ինչպես ասացի, կամավոր ենք եկել այստեղ աշխատելու, ծառայելու, եւ մենք պետք է պատասխանատու լինենք մեր աշխատանքի արդյունքների համար: Յուրաքանչյուրը պետք է հասկանա, որ եթե ինքն արդյունքներ չունի, կարելի է հազար պատճառ բերել, բայց պատճառները բերվում են ընդամենը ինչ-որ բան արդարացնելու համար»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
«Մյուս խնդիրը, որ ուզում եմ ձեր ուշադրությանը ներկայացնել, դա մեզնից յուրաքանչյուրի մեջ եռանդի առկայությունն է: Իմ կարծիքով, ամենավտանգավոր մարդը հոգնած պաշտոնյան է: Հոգնած պաշտոնյա մեզ պետք չէ: Ով հոգնել է, պետք է գնա հանգստանալու: Մեզնից յուրաքանչյուրի մեջ եռանդ պետք է լինի: Մեզ ընտրել են, մեզ վստահել են, մեզ հետ հույսեր են կապում: Մենք դա պետք է գիտակցենք ամեն պահ»,- նկատել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Վերջին հանգամանքը, որի վրա ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել, սկզբունքայնության եւ դիրքորոշման դրսեւորման հարցն է: Ես ասացի, որ, իրոք, մեր հասարակությունը հիմա այլ հասարակություն է: Մեր հասարակությունը հիմա արդեն շատ ավելի բաց հասարակություն է: Մենք հպարտանում ենք դրանով եւ պետք է կարողանանք աշխատել այսպիսի պայմաններում: Պետք է գիտակցենք, որ այդպիսի պայմաններում աշխատելը ենթադրում է մի քանի հանգամանք,- ասել է նախագահ Ս.Սարգսյանը ու հավելել:- Առաջին հանգամանքն այն է, որ եթե քեզ քննադատում են, դու պետք է կարողանաս համբերատար լսել, հետեւություններ անել: Լինել այնքան սթափ ու խելացի, որպեսզի կարողանաս տեսնել՝ այս քննադատությունն իրականությանը համա-պատասխանո՞ւմ է, թե՞ ոչ, լուրջ հիմքեր ունի՞, թե՞ ուղղակի այդպես խոսում են՝ չարությունից ելնելով, այլ հանգամանքներից ելնելով:
Երկրորդ կարեւոր հանգամանքն այն է, որ քննադատությունը կամ ցանկացած վատ խոսքը չպետք է ո՛չ ձեռքերին ազատություն տա եւ ո՛չ էլ լեզվին: Քննադատությանը պետք է պատասխանել, բայց պետք է պատասխանել հավասարակշռված եւ ոչ թե «ակն ընդ ական» սկզբունքով: Խնդրում եմ, որպեսզի սա էլ հաշվի առնեք»,- ասել է նախագահը»,- գրում է «Հայոց աշխարհը»:

В начале этой недели прошло внеочередное заседание новообразованного правительства Армении, выступивший в ходе которого президент Серж Саргсян в своей речи подчеркнул ряд важных принципов и требований. Об этом пишет газета «Айоц ашхар».
«На внеочередном заседании правительства 18 июня президент Серж Саргсян, еще раз поздравив присутствовавших с возможностью работать в составе правительства, заметил: «Я хочу вам всем напомнить о нескольких принципах, которые вы уже знаете, потому что я здесь не вижу человека, за исключением одного-двух, с кем бы я работал менее десяти лет.
Первая проблема – коррупция. Еще раз напомню всем: кто зарится на бюджет, на государственную собственность, кто протягивает руку и берет деньги у подчиненного, тот безнравственный человек. Хочу, чтобы все мы зафиксировали для себя это положение и руководствовались им»,– подчеркнул Серж Саргсян.
«Во-вторых, я ненавижу расхлябанность. Нельзя работать расхлябанно, потому что работать расхлябанно, плохо осуществлять какую-либо программу, проводить плохое мероприятие, проявлять плохие подходы – значит постепенно снижать общий уровень, доводить то, что есть, до нуля или минуса.
Следующая задача, на которую я хочу обратить ваше внимание,– это ответственность за результаты работы. Работа каждого из нас измерима. Каждый из нас должен осознавать это, начиная от Министерства экономики и кончая Министерством социального обеспечения. Я прошу вас всех серьезно относиться к результатам своей работы.
В конце концов, мы, как я сказал, добровольно пришли сюда работать, служить, и мы должны быть ответственны за результаты нашей работы. Каждый должен понимать, что если у кого-то нет результатов, то можно приводить тысячу причин, но причины приводятся всего лишь для того, чтобы оправдать что-то.
Следующая задача, на которую я хочу обратить ваше внимание,– это рвение в каждом из нас. На мой взгляд, самый опасный человек – это усталый чиновник. Нам не нужны усталые чиновники. Кто устал, должен уйти отдыхать. В каждом из нас должно быть рвение. Нас избрали, нам доверили, с нами связали надежды. Мы должны осознавать это каждую минуту.
Последнее, на что хочу обратить ваше внимание,– это вопрос о проявлении принципиальности и позиции. Я сказал, что на самом деле наше общество сейчас – это другое общество. Наше общество сейчас уже является более открытым обществом. Мы гордимся этим и должны суметь работать в таких условиях. Мы должны осознавать, что работать в таких условиях предполагает одно обстоятельство,– сказал президент С. Саргсян и добавил: – Первое обстоятельство – то, что, если тебя критикуют, ты должен суметь проявить терпение, сделать выводы. Быть настолько трезвым и умным, чтобы суметь увидеть, соответствует ли действительности эта критика или нет, имеет ли серьезные основания или просто говорят так из злобы, исходя из других обстоятельств.
Второе важное обстоятельство – то, что критика или любое плохое слово не должны давать свободу ни рукам, ни языку. На критику нужно ответить, но нужно ответить уравновешенно, а не по принципу «око за око». Я прошу вас учесть и это»,– сказал президент»,– пишет «Айоц ашхар».