Բելգիայի արտգործնախարար Դիդկե Ռեյնդերսը չի բացառել Սիրիայի իրավիճակին միջազգային ռազմական միջամտությունը` ՄԱԿ-ի շրջանակից դուրս:
Նրա խոսքով, որը մեջբերում է Le Soir-ը, ՄԱԿ-ում համառ արգելափակման դեպքում հարկ է դիտարկել դրանից դուրս գտնվող միջամտության հնարավորությունը:
Ռեյնդերսի խոսքով` այդ հարցը կքննարկվի հուլիսի 6-ին Փարիզում` «Սիրիայի բարեկամների»  հանդիպմանը, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Միաժամանակ, ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Սյուզան Ռայսը եւս հայտարարել է ավելի վճռական քայլերի անհրաժեշտության մասին:
«Սիրիայի իրավիճակը վկայում է երկրի խաղաղ բնակչության իրավունքները պաշտպանելու ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի կատարյալ ձախողման մասին»,-ընդգծել է նա: Նրա խոսքով` ամոթ է, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն  շարունակում է դադարի վիճակում մնալ ակտիվանալու փոխարեն:
Համանման կոչ է հնչեցրել նաեւ ՄԱԿ-ում Մեծ Բրիտանիայի մշտական ներկայացուցիչ Մարկ Լայելա Գրանտը, գրում է «ՎԶԳԼՅԱԴ»-ը:
ՄԱԿ-ից ստացվող տեղեկությունների համաձայն` Բրիտանիան, Ֆրանսիան եւ ԱՄՆ-ը Սիրիայի կառավարության հանդեպ պատժամիջոցների նոր բանաձեւի նախագիծ են մշակում:

Министр иностранных дел Бельгии Дидьке Рейндерс не исключает возможность международного военного вмешательства в ситуацию в Сирии вне рамок ООН.
По его словам, которые цитирует Le Soir, в случае упорного блокирования в ООН, надо будет рассмотреть возможности вмешательства, которые находятся извне.
По словам Рейндерса, этот вопрос будет обсуждаться 6 июля в Париже на министерской встрече «Группы друзей» Сирии, передает РИА Новости.
Между тем, постоянный представитель США при ООН Сьюзан Райс также заявила о необходимости более решительных мер – проведения операции по поддержанию мира с санкции Совбеза ООН.
«Ситуация в Сирии свидетельствует о колоссальном провале СБ ООН в области защиты гражданского населения страны», – подчеркнула она. По ее словам, «стыдно, что нынешний СБ ООН продолжает находиться в режиме «пауза», вместо того чтобы активизироваться».
В аналогичном ключе прозвучало на заседании совета выступление постпреда Великобритании при ООН Марка Лайэла Гранта, передает газета ВЗГЛЯД.
По поступающим из ООН сообщениям, Британия, Франция и США готовят новый проект резолюции, предусматривающий усиление санкций в отношении правительства Сирии.
Два предыдущих проекта, которые открывали путь для иностранного вооруженного вмешательства в дела Сирии, были ранее заблокированы в Совете Безопасности ООН Россией и Китаем.