ՀԱԿ-ից Դավիթ Շահնազարյանի դուրս գալը լուրջ հարված էր, քանի որ նա իր փորձով, հնարավորություններով լուրջ, կարող ուժ էր: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀԱԿ ներկայացուցիչ, «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության նախագահ Պետրոս Մակեյանը, հավելելով, որ իրենց կուսակցությունը ՀԱԿ-ից դուրս գալու հարց չի քննարկել:
Դիտարկմանը, թե «Ժողովրդավարական հայրենիքը» եւս որոշակի դժգոհություններ ունի ՀԱԿ-ի որդեգրած մարտավարության, հատկապես ԲՀԿ-ի հետ համագործակցության վերաբերյալ, եւ այդ դեպքում ի՞նչ խնդիր է լուծում կուսակցությունը ՀԱԿ-ում մնալով, Մակեյանն արձագանքեց. «Մենք արդյունքներով ենք գնահատում եւ դժգոհ ենք արդյունքներից, սակայն  դեռեւս տեսնում ենք հնարավորություն, որ ՀԱԿ-ի եղած  ներուժով հնարավոր կլինի երկրում իրավիճակ փոխել: Մնալով Կոնգրեսում փորձում ենք օգտագործել այդ ներուժը: Միգուցե հաջողվի, միգուցե` չհաջողվի»:
Հարցին, թե կա՞ կոնկրետ ժամանակահատված, որից հետո իրենց համար պարզ կդառնա` հաջողե՞լ է ՀԱԿ-ը, թե` ոչ, Մակեյանը պատասխանեց. «Մեր մոտեցումներն ամբողջովին կգնահատենք 2013թ-ին սպասվող նախագահական  ընտրությունների նախաշեմին` նախապատրաստական աշխատանքով: Մեր բոլոր գնահատականները, քայլերը կախված են 2013թ-ին նախագահական ընտրություններում Կոնգրեսի արվելիք քայլերից` թեկնածուի առաջադրման հնարավորությունից , նոր ուժի կենտրոնի ձեւավորման Կոնգրեսի նախաձեռնությունից եւ այլն»:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Դավիթ Շահնազարյանը դուրս է եկել Հայ ազգային կոնգրեսից: «Հայ ազգային կոնգրեսի կենտրոնական գրասենյակից ես դուրս եմ եկել ընտրություններից առաջ՝ մարտ ամսին, եւ ընդհանրապես իմ քաղաքական գործունեությունը դադարեցրել եմ ՀԱԿ-ում», - ասել էր Շահնազարյանը, ակնհայտ դժգոհություն արտահայտելով ՀԱԿ-ԲՀԿ համագործակցությունից:

YEREVAN. – Davit Shahnazaryan’s leaving the opposition Armenian National Congress (ANC) bloc was a serious blow, since he was an important, able force, ANC member and Democratic Motherland Party Chairman Petros Makeyan told Armenian News-NEWS.am, and added that his party has not discussed the matter of likewise leaving the ANC.
To the remark that the Democratic Motherland Party also has dissatisfactions over the ANC’s tactics yet it is still an ANC member, Makeyan responded:
“We are dissatisfied by the results, but we still see an opportunity that the country’s situation could be changed with ANC’s current potential. [And] By remaining in the Congress we are attempting to use that potential.”
Petros Makeyan also added:
“We will fully assess our approach in the lead-up to the presidential elections scheduled for 2013, and with the preparations. All of our evaluations, courses of action depend on the Congress’ courses of action to be taken in the 2013 presidential elections.”
As Armenian News-NEWS.am informed earlier, Davit Shahnazaryan had left the ANC.
“I left the ANC Central Office in March, before the [May 6 parliamentary] elections, and my political career in ANC is over,” Shahnazaryan had said, expressing an apparent dissatisfaction over the ANC-Prosperous Armenia Party cooperation.