ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերրին Փարիզում հանդիպում է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ, որպեսզի քննարկի Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
Ֆրանսիայում ռուս դեսպանի նստավայրում տեղի ունեցող հանդիպումից առաջ Լավրովը ռուսական հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Ռուսաստանը մտադիր չէ Ուկրաինայի տարածք զորքեր ուղարկել, հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
ԱՄՆ-ը վճռականորեն կոչ է անում Ռուսաստանին վերջ տալ Ուկրաինայի հետ սահմանին իր զորքերի ավելացմանն ու վերադարձնել դրանք իրենց բազաներ:
«Ռոսիա 1» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը «մտադիր չէ» խախտել Ուկրաինայի սահմանները եւ որ դա իր հետաքրքրությունների շրջանակում չէ:
Սակայն նա հավելել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է պաշտպանել Ուկրաինայի ռուս եւ ռուսալեզու բնակչության իրավունքները ցանկացած կերպ՝ այդ թվում դիվանագիտական, քաղաքական ու իրավական:
Շաբաթ ցերեկը Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերրիի հետ: Ռուսական կողմը հայտարարում է, որ զրույցը կայացել է ԱՄՆ-ի նախաձեռնությամբ:
Այնուհետ հայտարարեցին, որ Քերրին ու Լավրովը կիրակի Փարիզում հանդիպում կունենան: Հանուն այդ հանդիպման Սաուդյան Արաբիայից Վաշինգթոն վերադարձող Քերրին հրահանգել է փոխել իր ինքնաթիռի ուղղությունը:

Государственный секретарь США Джон Керри встречается в Париже с главой российского МИДа Сергеем Лавровым для того, чтобы обсудить критическую ситуацию, сложившуюся вокруг Украины.
Накануне встречи, проходящей в резиденции российского посла во Франции, Лавров заявил в интервью российскому телевидению, что у России нет намерения посылать войска на территорию Украины, передает русская служба BBC.
США настойчиво призывают Россию прекратить наращивание своих войск на границе с Украиной и вернуть их на свои базы.
В интервью телеканалу "Россия 1" Сергей Лавров заявил, что Россия "не намерена и не заинтересована" в нарушении границ Украины.
Он, однако, добавил, что Россия готова защищать права русского и русскоязычного населения Украины любыми способами, в том числе дипломатическими, политическими и юридическими.
В субботу днем Сергей Лавров разговаривал по телефону с госсекретарем США Джоном Керри. Российская сторона заявляет, что разговор состоялся по инициативе США.
После этого было объявлено, что Керри и Лавров в воскресенье проведут встречу в Париже. Ради этой встречи Керри, как сообщается, распорядился развернуть свой самолет, на котором он возвращался в Вашингтон из Саудовской Аравии.