Արիզոնայի համալսարանի ամերիկացի մասնագետները հաջողությամբ փորձարկել են տեխնոլոգիան, որն արհեստականորեն  տեղումներ է առաջացնում:
Նոր նախագիծը դեռ մշակման փուլում է, ճառագայթը տարածվում է միայն 2,5 մետրի վրա: Գիտնականներին հաջողվել է լաբորատոր պայմաններում փոքր անձրեւ առաջացնել: Այժմ սարքավորում են ստեղծում, որը թույլ կտա ճառագայթը հասցնել 100-ից ավել մետր երկարության: Հեռանկարում արհեստական անձրեւները մի քանի տասնյակ կիլոմետր մակերեսով տարածքների վրա կտեղան:
Ի տարբերություն նախորդների, որոնք արդեն բազմիցս փորձել են ճառագայթների միջոցով տեղումներ առաջացնել, ամերիկացի գիտնականները կարողացել են ստեղծել սարքը, որն անհրաժեշտ երկարության ճառագայթ է առաջացնում: Ավելի վաղ փորձերն անհաջող էին, քանի որ ճառագայթները մթնոլորտի շերտերում ոչնչանում էին:
Գիտական հետազոտությունը հովանավորում է Պենտագոնը: Այս պահին նախագծին ավելի քան 7,5 մլն դոլար է հատկացվել: Ռազմական մասնագետների կարծիքով՝ հայտնագործությունը կարող է կիրառվել ոչ միայն գյուղատնտեսությունում, այլ նաեւ էլեկտրամագնիսական ճառագայթման հաղորդման համար:

Американские специалисты из Аризонского университета успешно протестировали технологию, которая искусственно вызывает осадки
Пока новый проект находится в стадии разработки, луч распространяется лишь на 2,5 метра. Ученым удалось вызвать лишь едва заметный дождь в лабораторных условиях. Сейчас создается установка, которая позволит увеличить длину на сотни метров и более. В перспективе уже в ближайшее время искусственные дожди будут проливаться на территории площадью несколько десятков километров.
В отличие от своих предшественников, которые уже неоднократно пытались спровоцировать непогоду с помощью лазера, американские изобретатели из Аризоны сумели создать установку, вырабатывающую луч нужной длительности. Ранее все попытки оканчивались неудачей, так как пускаемый в небо лазер был недостаточно мощным и разрушался в слоях атмосферы.
Данное научное исследование финансируется Пентагоном. В настоящий момент на проект выделено более $7,5 млн. По мнению военных специалистов, такое изобретение можно будет использовать не только в сельском хозяйстве, но и для передачи на значительные расстояния большое количество любого электромагнитного излучения.