Իրանի արտգործնախարար Մուհամեդ Ջավադ Զարիֆն արտասահմանյան երկրներին մեղադրել է «վտանգավոր ֆենոմեն» ստեղծելու մեջ` ի դեմս  «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման, փոխանցում է Agence France-Presse-ը:
«Ֆրանկեյնշտեյնը վերածնվել է` իր ստեղծողներին հետապնդելու համար», — հայտարարել է Զարիֆը Վաշինգտոնի մամուլի ասուլիսում:
Ըստ նրա` իսլամիստ գրոհայինները չեն կարող ոչնչացվել ռմբակոծությունների ուղիով, փոխանցում է Gazeta.ru-ն:
Ավելի վաղ Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտարարել էր, որ ԻՊ-ը  «ցանկանում է վերացնել մարդկությանը»:

Министр иностранных дел Ирана Мухаммед Джавад Зариф обвинил зарубежные страны в создании «опасного феномена» в лице террористической группировки «Исламское государство», сообщает Agence France-Presse.
«Франкенштейн восстал, чтобы преследовать своих создателей», — заявил Зариф на пресс-конференции в Вашингтоне.
По его словам, исламские боевики не могут быть ликвидированы путем воздушных бомбардировок, передает Gazeta.ru.
Ранее президент Ирана Хасан Роухани заявил, что террористическая группировка «Исламское государство» «хочет убить человечество».